IT PC Zaujímavosti

TOP 5 najznámejších vírusov pre Windows všetkých čias

Už je to niekoľko rokov, čo využívame systém Windows. Za ten čas sme si mohli prejsť viacerými jeho verziami. Tento operačný systém ale stále patrí k jedným z najväčším počtov vírusov. Urobil som menší zoznam vírusov, ktoré postrehli tento operačný systém od začiatku.

Čo je vlastne vírus ?

Počítačový vírus je jednou z mnohých hrozieb bezpečnosti operačného systému. Z programátorského hľadiska je to počítačový program, ktorý môže infikovať iný počítačový program takým spôsobom, že do neho skopíruje svoje telo, čím sa infikovaný program stáva prostriedkom pre ďalšiu aktiváciu vírusu. Celkom podobne ako ľudský vírus. Len ten počítačový bol vytvorený človekom, programátorom, ktorý vie o chybe v systéme a snaží sa ju využiť.

Ako sa vírus dostane do počítača ?

Narozdiel od “vírusov” pre operačný systém Android, kde môžete dostať malware iba tak, že nainštalujete škodlivú aplikáciu mimo Obchod Play, je operačný systém Windows zraniteľný oveľa viac. Je viacero spôsobov, ako môžete chytiť vírus. Tými najčastejšími sú :


  • Inštaláciou programu, ktorý bol stiahnutý z nedôveryhodného zdroja, a mohlo sa jednať napr. o šetrič obrazovky, toolbar či torrent
  • Nedávali ste pozor počas inštalácie „normálnej“ aplikácie, a omylom ste nainštalovali „voliteľné“ doplnky
  • Stiahnutím z internetu infikovaného súboru
  • Už ste infekciu mali, a tá inštaluje ďalší malware
  • Nepoužívate kvalitný antivírus alebo anti-spyware program

Najznámejšie vírusy

Je ťažko posúdiť, ktorý vírus bol najhorší, či ten, ktorý infikoval najviac počítačov, alebo ten, ktorý urobil čo najväčšie škody. Preto som vybral 5 naozaj zaujímavých s popisom, ako vlastne infikovali a čo spôsobili. Môžeme ich nazvať aj tie najznámejšie vírusy.

1. ILOVEYOU

Vírus ILOVEYOU je považovaný za jeden z najväčších počítačových vírusov, aký bol kedy vytvorený a nie je ťažké pochopiť prečo. Vírus spôsobil katastrofu v počítačových systémoch po celom svete a škody vo výške 8,88 miliárd EUR. Predpokladalo sa, že 10% počítačov pripojených na internet bolo infikovaných. Bolo to tak zlé, že vlády a veľké korporácie prijali svoj poštový systém offline, aby zabránili ďalšej infekcii.

ILoveYou vírus

Vytvorený bol dvomi filipínski programátormi, ktorý použili sociálne inžinierstvo na to, aby ľudia klikli na prílohu v emaili, ale aj iných peer-to-peer systémov. Príloha vyznela ako vyznanie lásky a bol to vlastne skript s textovým súborom. V prípade aktivovania vírusu došlo k prepísaniu grafických GIF i JPEG súborov.

To na niektorých počítačoch znamenalo nenapraviteľné škody, ktoré viedli k zmene systémových registrov a úvodnej stránky v MSIE. Takisto sa postaral o schovanie MP3 súborov. Dvojica ale nikdy nebola obvinená, pretože o škodlivom softvéri neexistovali žiadne zákony. To viedlo k prijatiu zákona o elektronickom obchode s cieľom riešiť tento problém.

2. CryptoLocker

CryptoLocker bol ransomware, čo znamená, že je naprogramovaný tak, aby blokoval prístup k súborom alebo počítaču obete, až kým nebude zaplatená suma peňazí. K tomuto útoku dochádzalo od 5. septembra 2013 do konca mája 2014.

Prišiel cez e-mailové prílohy, a keď bol súbor aktivovaný, zašifroval všetky súbory obete. Cryptolocker tiež mohol skočiť do inej siete, na ktorú je pripojený server obete. Útočník dešifruje počítač obete len po zaplatení sumy 356 EUR. Tento ransomware vyniesol sumu presahujúcu približne 3 milióny EUR.

3. Mydoom

Mydoom bol prvýkrát videný 26. januára 2004. Bol to počítačový červ, ktorého ešte neprekonali žiadne iné vírusy. Šíril sa prostredníctvom e-mailu a bol najrýchlejšie sa šíriaci e-mailový červ. Červ jednoducho obsahuje malú textovú správu „andy: robím len svoju prácu, nič osobné, prepáč“.

Vírus sa odosielal sám na adresy uložené v schránke užívateľa, pričom následne zaťažoval a upchával mailový server a znižoval výkonnosť podnikovej siete. Vysokú nainfikovanosť hlásili hlavne veľké korporácie.

MyDoom označili antivírusové spoločnosti Trend Micro, Network Associates, Symantec zavysoký stupeň ohrozenia. Infikoval približne 2 milióny počítačov. Neskôr sa zistilo, že vývojár tohto červa bol z Ruska, no stále je neznámy.

4. Zeus

Zeus, trójsky kôň v sebe skrýval najbežnejšiu úlohu vírusu, a to keylogovanie a prehliadanie formulárov. Väčšina počítačov bola infikovaná buď prostredníctvom prevzatých súborov, alebo phishingových podvodov. Prvýkrát bol identifikovaný v roku 2009 a podarilo sa mu získať prihlasovacie údaje k tisíc FTP účtom a počítačov z veľkých nadnárodných spoločností a bánk.

Medzi nimi boli aj Amazon, Oracle, Bank of America, Cisco atď. Ovládače botnetu Zeus ho používali na ukradnutie prihlasovacích údajov sociálnej siete, e-mailové a bankové účty. Len v USA sa odhadovalo, že sa nakazilo viac ako 1 milión počítačov. Celá operácia bola sofistikovaná, do ktorej boli zapojení ľudia z celého sveta. Okolo 62 miliónov eur bolo ukradnutých. V súvislosti s operáciou bolo zatknutých 100 ľudí.

5. Melissa Virus

Tento vírus je tiež považovaný za jeden z najnebezpečnejších vírusov všetkých čias. Melissa Virus je typ hromadného odosielania makrovírusov. Tento vírus bol vyvinutý 26. marca v roku 1999. Úlohou vírusu je preťažovať sieť obete. Počas niekoľkých dní sa Melissa rozšírila do tisícov počítačov. Melissa nepoškodila žiadny počítač. Spomalila však e-mailové služby a spôsobila spoločnosti stratu približne 71 miliónov EUR.

Mnohí antivírusoví odborníci a IT odborníci sa snažili tento vírus zastaviť blokovaním e-mailov a doručením do priečinka doručenej pošty. Tento vírus vytvoril David L Smith. Týždeň po vypustení vírusu bol chytený a následne prepustený. Vo väzení ho držali 20 mesiacov a dostal pokutu 4456 EUR.

Aktuálne ohrozenie

Aktuálne už čelíme vírusom, ktoré chcú naše osobné údaje a peniaze. Je to zväčša malware, ktorého úlohou je infikovanie počítača používateľa a zhromažďovanie osobných údajov. Počet sa stále zvyšuje, pretože ľudia spoliehajú na počítače pre bankovníctvo, e-maily, prenos citlivých informácií a ďalšie úlohy, ktoré môže škodlivý softvér aktívne narušiť. Čoraz častejšie nás ohrozujú aj krypto malware, ktorý u nás využíva výkon procesora počítača a ťaží kryptomenu. Čím viac počítačov bude ťažiť kryptomenu , tým viac peniazi zarobí.

Ako sa chrániť pred vírusmi

Stále najlepšou obranou proti vírusom je antivírus. Ja už niekoľko rokov používam a dôverujem slovenskej spoločnosti ESET. Cena 49 € za rok plnej ochrany počítača je určite dobrou investíciou, ak trávite veľa času na internete. Ochrana od spoločnosti Eset naviac ponúka viacero produktov a zľavy pre rôzne sociálne skupiny. Napr. študenti majú 50% zľavu s ISIC kartou.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset