WordPress

Ako si zvoliť platobnú bránu pre WooCommerce

E-shop vytvorený cez WordPress má veľmi veľa výhod. Veľmi dôležitou je ale tiež rozsiahlosť platobných brán. WordPress ponúka naozaj veľké množstvo. Preto som vytvoril menší prehľad v cene, podmienkach, jednoduchosti implementácie.

Hlavným dôvodom pre e-shop na WordPresse je to, že nemusíte platiť žiadne mesačné poplatky. Ďalším je, že WordPress je najpoužívanejším CMS, čo znamená, že máte široké množstvo modulov. Nie ste tak závislý na podpore niektorých CMS systémov, ktorým musíte platiť mesačné, aby ste dostali podporu.

Platobná brána pre WooCommerce

Väčšina funkcionalít pluginov pre WooCommerce je urobená tak, že ich môžete dostať zadarmo, ale ak chcete rozsiahlejšie funkcie, musíte zaplatiť. To ale pri moduloch pre brány neplatí. Viacero má pluginov celkom zdarma. Niektoré, zväčša väčšie banky nemajú svoj modul, no viete si zakúpiť WooCommerce plugin za 100€/ročne externý plugin.


Platba kartou na e-shope

Čo si ale treba uvedomiť pri platbe cez e-shop je, že, za každú platbu cez platobnú bránu je treba zaplatiť. Každá platobná brána má iné poplatky. Z každej platby sa ale môžu odčítavať dve veci:

  • percento zo sumy od 1,35% až 2,2%
  • poplatok zo sumy od 0,25€ až 0,30€

Niektoré platobné brány ako sú 24Pay či CardPay svoje podmienky robia na mieru. Taktiež niektoré majú mesačné poplatky. Nižšie si môžete pozrieť prehľad.

Čo musím spĺňať pre platobnú bránu ?

  • Musíte byť živnostník alebo s.r.o., čo znamená, že platby môžete prijímať len pri podnikaní
  • Budete pri väčšine potrebovať zasielať výpis z obchodného registra
  • Samozrejmosťou je aj zaslanie občianskeho alebo vodičského preukazu. Pri niektorých platobných bránach treba zaslať OP všetkých konateľov

Porovnanie platobných brán pre WooCommerce

Platobná bránaPoplatok za transakciu Percento za transakciu Mesačné poplatky Príklad poplatkov za platbuSlovenčinaCena modulu
ComGate0,10€0,79%6€/0€ (podľa obratu) 25€ – 0,10 + 0,19 = 24,71✔️90€/ročné
Payout0,10 €0,95%5 EUR do (obraty do 5000€)25€ = 0,23 – 0,10 = 24,67€✔️0 €
Stripe0,25€1,4% ✖️ 25€ =
0,35 – 0,25 = 24,40 €
✖️ 0 €
CardPay (Tatra Banka)individuálne individuálneindividuálne, ale zväčša nie súnemožné vypočítať✔️100 €/ročne
GoPay 0,11€2,2-0,9 % (podľa obratu)  7€/zdarma (podľa obratu)  + za každé vyučtovanie25€ = (začiatočnícky) = 0,55 – 0,11 = 24,34 €✔️100 €/ročne
GP Webpay individuálne individuálne individuálne nemožné vypočítať✔️0 €

ComGate – Slovenská braná s najnižšími poplatkami

ComGate je ideálna brána, pokiaľ máte už rozbehnutý e-shop, teda máte pravidelné objednávky. Prečo ? Lebo má najnižšie sumy za platbu, no mesačné poplatky do sumy pod 2 tisíc sú vyššie a to 6€/mesiac. Pokiaľ obraty prekročia 2 tisíc eur, cena sa ale zníži na 0€ a taktiež sa znížia poplatky o 0,10% percent zároveň o cent menej, čo sa oplatí. Nevýhodou ale je, že pre aktiváciu na WooCommerce, potrebujete platený modul, ktorého ročná licencia stoji 90€.

Stripe – jedna z naj-preferovanejších platobných brán v zahraničí

Platobná brána Stripe je priamo zahrnutá vo WooCommerce, nie je tak nutné nič inštalovať. Stačí sa zaregistrovať, nastaviť a môžete použivať. Nevýhodou je ale, že modul nie je v slovenčine a ani rozhranie pre administráciu.

PayOut

Payout je jedinou platobnou bránou na Slovensku, ktorá má licenciu na PSD2 služby od Národnej banky Slovenska. v ktorej si vlastne vytvoríte bankový účet, vďaka, ktorému budete môcť bezproblémovo prijímať platby od Vašich zákazníkov. Payout taktiež ponúka veľmi nízke poplatky za transakcie: 0,85% + 0,05€. Za vedenie účtu je poplatok 5€ za obrat do 6000€, väčší obrat je ale zdarma, čo vytvára výborne výhodne transakčné poplatky. Veľkou výhodou je široká ponuka pluginov vrátane WooCommerce.

CardPay/TatraPay

Ak ste klientom Tatra Banky tak registráciu pre CardPay alebo TatraPay viete vykonať registráciou v banke. Podmienky sú individuálne pre každého. Nevýhodou je ale nutnosť platiť 100€ každý rok za modul, ktorý si viete objednať. Každý e-shop je pred spustením dôsledne kontrolovaný. Veľkou výhodou je ale to, že platby idú priamo na Váš bankový účet.

GPWeb Pay

Ak ste klientom Slovenskej sporiteľne najlepšou platobnou bránou je pre Vás určite GPWebPay , nakoľko je tam vedené najrýchlejšie vyplácanie provízií. GPWeb Pay podmienky mení častejšie a pre aktiváciu je nutné podpísať zmluvu. Platobná braná má ale veľmi vysoké zabezpečenie, slovenčinu a modul zdarma. Nevýhodou je, ale dlhšie nasadenie, ak nevyužijete skúseného web developera. Nakoľko je to jedna z najťažších implementácií a schválenie niekedy trvá dlhšie. Vďaka skúsenostiam ale už viem ako najrýchlejšie nasadiť túto bránu.

Implementácia platobnej brány

Platobná brána pre WooCommerce sa aktivuje tak, že nainštalujete plugin. Následne prepojiť pomocou niekoľkých kľučov priame spojenie medzi platobnou bránou a e-shopom. Pokiaľ by ste potrebovali pomôcť s implementáciou platobnej brány, neváhajte ma kontaktovať. Rád Vám nastavím platobnú bránu pre WordPress, prípadne pomôžem s výberom tej správnej pre vás.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset