Android

3 dôvody pre prechod na Samsung Galaxy Z Fold 4

Galaxy Z Fold 4 je výkonný prenosný tablet, ktorý vo svojom vnútri neskrýva pero, ale ponúka niekoľko dôvodov, prečo som zo Note série prešiel na Z sériu.

Priznám sa, asi som Samsung ovečka. Roky dozadu som si robil srandu z vedľajšieho tábora, teda v rokoch, keď sa na internete neriešili vakcíny, vojna a podobné, ale internetové vojny medzi Samsungom a Apple. Nerozumel som, prečo niekto chce uzavretý systém a rovnaký telefón s o niečo lepším fotoaparátom každý rok. No poslednú dobu robí Samsung presne to isté, až na výnimku nových displejov.

V poslednej dobe pri používaní smartfónu s s-pen neboli viditeľné žiadne softvérové zmeny ani na note sérií. Nič inovatívne nebolo prinesené, teda zmenila sa jedna vec – séria Note, ktorej som bol verný, zanikla. A ako každej ovečke mi bolo doporučené kúpiť si najvyššiu verziu triedy S, ktorá má s-pen (ale oproti najlacnejším Samsungom nemá ani slot na SSD kartu) alebo prejsť na Z Fold verziu. Je to rovnaká hlúposť ako si doplácať pri Apple za kapacitu. Pri Apple to ešte chápem, pre Samsung nie tak úplne. Jedna vec je zobrať slot SD karty pre rýchlejší chod zariadenia a ta druha zarábať na tom. Samsungova politika nahrávania do lacných cloudových sa mi nepozdáva.


Priznám sa, Z Fold 3 som si vyskúšal, zapáčila sa mi, ale pri malej vydrží batérie, akú dosahovala, som odolal. Z Fold 4 som odolával veľmi dlho, nechcel som dať za mobil takú sumu. Za Note 8 som dal v predpredaji 999,-€ a povedal som, si, že toto je strop. No neodolal som. Prešiel som zo Samsung Galaxy Note 10+ na Samsung Galaxy Z Fold 4 ako správna ovečka zacielená samsungovým marketingom a dumpingovým znížením ceny. Je to celkom zaujímavý pocit, nakoľko minulé modely od Note 2, Note Edge, Note 8 som používal až dovtedy, dokedy nevypovedali službu, teda po 2-3 rokoch používania.

Prečo ísť do Samsung Galaxy Fold Z 4

V článku nebudem porovnávať faktické veci ako výkonnejší fotoaparát, konečne čip snapdragon aj pre európsku verziu či 120 Hz displej, tieto veci sú asi neporovnateľné, keďže pokrok je značný. Zameriam sa skôr na pragmatické dôvody toho, prečo je tento prechod zo série Note na sériu Fold pozitívny.

S-pen som poslednú dobu na mobile nevyužíval

Za tie dlhé roky od Note 2, cez Note Edge, vrátane Note 8 až po Note 10 plus som s-pen nepoužíval. Nie som ani maliar, ani grafik. Od kúpy tabletu Samsung Tab S7 som plne začal používať s-pen už iba na tablete a to kvôli veľkosti displeja. Ak máte raz na výber kresliť po 10 palcovom tablete alebo na 6 palcovom telefóne, vždy je ta prvá možnosť lepším riešením. Samozrejme, niekedy je problém s-pen vôbec nájsť, keďže na rozdiel od smartfónov z N či S série sa na Tablete od Samsungu  nenachádza vo vnútri zariadenia a pri cestách sa mi pero kotúľa po celom batohu.

Galaxy Note séria
Moja Samsung Galaxy Note zbierka a nástupca Z Fold 4

Pri Z Fold 4 som si zadovážil oficiálny kryt, ktorý ma dva možnosti na zadnej strane. Jednou je mať stojan, s ktorým je možné Fold 4 postaviť alebo puzdro s s-pen . Problém ale je, že pri bezdrôtovom nabíjaní, ktoré využívam každý deň s nasadeným obalom je pre s-pen problém nájsť správne miesto, aby nebránilo bezdrôtovému nabíjaniu. S-pen ani nevyužívam, ale zase nie je zlé ho mať. Mimochodom funguje iba pre veľký displej a nie malý.

Displej na čítanie

Rád čítam, menej pozerám. Mám pocit, že takých ľudí je v dnešnej dobe málo. Čítanie na Z Fold 4 je naozaj lahoda, či už sa jedna o scrollovanie cez denné články na aplikácii Palabre, aplikácii denníka N či Sme alebo čítanie e-kníh. Z Fold 4 je presne veľkosť, ktorá mi sedí a vyhovuje na čítanie. Nehovoriac o tom, že sa fajn drží, keďže vyžaduje uchytenie oboch rúk pri rozklopenom stave. Tým simuluje reálnu knihu a som celkom rád za tento pocit. Reálnu knihu držím v rukách jedine na dovolenke, keďže piesok by Z Fold uškodil a mobily mám väčšinou na dovolenkách v trezore.

Hry

Nie som mobilný gamer. Jediné mobilné hry, ktoré som na Androide hrával boli tie, ktoré sa s perom dali vychutnať ako sú Where is My Water či Cut The Rope. No rozloženie Z Fold 4 umožňuje vytvoriť prenosnú a ultra výkonnú hernú konzolu. Na dolnej časti zariadenia je touchpad stimilujúci gamepad a na hornej je emulátor Nintendo či PlayStation hier.  Takže ak ste fanúšikom klasických starších hier, na tomto zariadení sa zobrazia a zahrajú dokonale.

Galaxy Z Fold 4 ako Gameboy konzola
Galaxy Z Fold 4 je slúži ako ideálna prenosná konzola GameBoy Advance či PlayStation 2

Kvalitné selfie

Samsung Galaxy Z Fold 4 má jednu výhodu, že selfie videá do aplikácie One Second Everyday sníma naozaj vo vysokej kvalite. Dôvod je jednoduchý, využíva na to zadný fotoaparát a zároveň máte možnosť vidieť na prednom displeji výsledok z fotoaparátu. Ocením to ale aj ja na selfie, nakoľko pri používaní predného displeju sa využíva hlavný 12 MP snímač s f/1.8 clonou, ultra široký 12 MP snímač s f/2.2 clonou a teleobjektív 12MP s f/2.4 clonou. Ale najviac to ocení najmä ten, koho práve fotím, lebo vidí ako vyzerá na fotografii. Výhodu má človek, ktorý priamo vidí, ako vyzerá na fotke, nakoľko predný displej je podobný ako zrkadlo. V reálnom čase môže byť na prednom displeji zobrazený náhľad priamo z fotoaparátu pre fotografovaný objekt.

Galaxy Fold 4 vytvára zrkadlo

Budúca koncepcia Flex displejov

Niekoľko rokov už Samsung vytvára koncepty, ktoré má naozaj ohurujú. Najnovší koncept,  smartfón Samsung Flex In & Out, ktorý sa dokáže otáčať 360 stupňov, by bol skvelým nástupcom tejto technológie.

Osobne, sa mi takýto displej pozdáva a teším sa na to, čo nové prinesie. Môžem ale povedať jedno. Je to podobný pocit ako keď som si po kúpe 49 palcového herného monitora povedal, že na prácu už iný nechcem a aktuálne je pre mňa ťažké pracovať na notebooku s malou obrazovkou. Rovnako je to teraz – iný ako Samsung Fold by som nechcel. Možnosť otvoriť si prenosný tablet kdekoľvek je niečo, čo ako milovník technológií len ťažko môžem zdiskreditovať.

Aktuálna cena Fold 4

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset