Android Zaujímavosti

Ako používať Android Auto bezdrôtovo

Výhodou každého nového auta je Android Auto. Možnosť prepojiť a spustiť si aplikácie, ktoré máte dostupné aj pre smartfón s OS Android. Problém ale je, že nie všetky aplikácie podporujú Android Auto, teda skôr málo ktoré. Najhoršie na tom je, že keď už Android Auto výrobca podporuje, nepodporuje ho bezdrôtovo, ale to vieme vyriešiť.

Android Auto

Android Auto je dlho očakávaná funkcia, ktorú by malo mať každé nové auto, či upravený mediálny systém. Podstatou toho systému je ale preniesť si aplikáciu z mobilného telefónu do auta. Aby ste si vedeli zapnúť obľúbenú hudbu napr. cez Spotify, ale aj aplikácie, ako napríklad Waze. Google však používateľom na Slovensku dlhodobo oficiálne nechcel túto funkciu sprístupniť. Od nového roka je ale oficiálne k dispozícií priamo z Obchod Play.

Prepojenie Android auto je vo väčšine cez kábel

Zoznam oficiálne podporovaných áut pre Android Auto nájdete na oficiálnej stránke Android Auto. Zoznam ale nie je aktuálny. Moja niekoľko mesiacov nová Toyota C-HR podporuje, no zahrnutá tam nie je. Väčšinu áut viete prepojiť iba káblom, čiže po pripojení USB káblom telefónu a auta sa zobrazí ponuka Android Auto. Niektoré autá ale už majú aj bezdrôtové pripojenie.


Aké aplikácie môžem spustiť cez Android Auto

Všetky Android aplikácie, na to aby sa spustili aj v aute musia byť naprogramované na takúto možnosť. Žiaľ takýchto aplikácií nie je veľa z pohľadu, koľko aplikácií pre Android existuje. Samozrejme množstvo audio aplikácií ako Spotify, Deezer či Google Play music podporujú. Samozrejmosťou sú taktiež aplikácie ako navigácia Waze, Google mapy.

Bezdrôtové pripojenie s Android Autom, aj keď to výrobca auta nepodporuje

Bezdrôtové pripojenie umožňuje viacero modelov áut, najmä Wolswagen, BMW, či Chevrolet. Zoznam sa neustále aktualizuje a výrobcovia do nových modelov pridávajú bezdrôtovú funkciu. Pokiaľ ale ste majiteľom nového auta s Android Auto, ale nie auta, do ktorého výrobca implementoval aj wireless funkciu, máte jednu dobrú možnosť.

AAWireless je krabička, ktorá vznikla na základe crowdfundingu (podpore projektu užívateľmi). Túto krabičku stačí pripojiť do auta cez USB a môžete si vychutnať komfort bez nutnosti pravidelne zasúvať kábel či meniť kábel.

AAWireless

Moja podpora AAWireless bola vytvorená ešte vo februári, krabička prišla až v máji. Žiaľ dopyt po tejto krabičke je obrovský a výroba náročnejšia a zdĺhavejšia. Projekt od nadšencov z Holandska je vlastne krabička v rozmere 5x5x3cm. Nachádza sa na nej USB-A port, resetovacie tlačidlo. Krabička je vlastne miniatúrny počítač postavený na jednej obvodovej doske. Krabička aktuálne stojí 60€.

AAWireless krabička

Základom je pripojiť ho cez USB-A (je v balení) kábel k autu s Android Auto, pripojiť sa cez Wi-Fi a Bluetooth pomocou aplikácie, ktorá slúži na prvé nastavenie, aktualizácie a pod. Predtým ale musíte v Android Auto nastaveniach povoliť bezdrôtové zdieľanie a to tak, že aktivujete vývojárske možnosti, na čo poukáže aplikácia hneď po spustení.

AAWireless for Android Auto™
AAWireless for Android Auto™

Android Auto bezdrôtovo – skúsenosti

Maličkou nevýhodou AAWireless je, že spustenie trvá 35 sekúnd. Inak sa nie je načo stážovať ale všetko beží ako má. Pokiaľ používate Android 11, Samsung Galaxy Note 10+ a jazdite na Toyote C-HR s Android Auto, tak všetko beží ako má. Na krátke cesty je Android Auto s Waze ideálna možnosť. Na dlhšie jazdy teda 4-6 hodinové si žiaľ neviem predstaviť, bez toho, aby som mobil tak či tak nevybral z vrecka.

Dôvod je jednoduchý, bezdrôtové Android Auto zohrieva smartfón a taktiež vybíja. Takže ak máte viacero zástrčiek v aute na kábel, tak potom to nebude problém používať aj na dlhšie jazdy, aby sa telefón iba nabíjal. Určite je to ale lepšia možnosť, ako každý druhý mesiac meniť kábel a kupovať nový, či pri prudkom jazdení a absencií držiaku na telefón znova zapájať.

AAWireless umožňuje bezdrôtové Android Auto

Odporúčam si taktiež prečítať môj nový článok, ako sledovať televíziu, YouTube, či iné videá v Android auto.

Kompatibilita

Na to aby Android Auto Wireless bežalo aj pre Vaše zariadenie, je potrebné spĺňať nasledovné:

  • Auto alebo multimediálna jednotka kompatibilná s Android Auto
  • Telefón s nainštalovaným systémom Android 9 alebo novším

Žiaľ nie každý model auta a model telefónu môžu byť kompatibilné. Ale vývojári pracujú na tom, aby to tak bolo, chcú rozšíriť ponuku na čo najviac kompatibilný počet zariadení a vozidiel. Jediný problém zatiaľ hlásia s Xiaomi zariadeniami, ktoré fungujú na MIUI, kde to žiaľ nevedia vyriešiť.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset