360 & VR IT Zaujímavosti

Najlepšie cenovo dostupné 360 kamery pre rok 2020

360 kamery sa zvyknú označovať aj sférické. Sú vybavené dvoma, až niekoľkými stovkami šošoviek. Snímajú zorné pole v rozsahu 360 stupňov. Majú viacero výhod oproti klasickým kamerám. Prečo by ste mali ísť do 360 kamery, sa dozviete v mojom článku prečo 360° kamera namiesto zrkadlovky. Akú kameru si ale vybrať v roku 2020 ? To sa dozviete v tomto článku.

360 kamery

Jedná sa o kamery, ktoré sú vybavené viacerými šošovkami, najčastejšie pri najbežnejších sú to dve až niekoľko stoviek. Pomocou každej zo šošoviek sa tak dokáže snímať kompletné zorné pole. Pre vysvetlenie, kamera má dve šošovky. To znamená, že jedna šošovka zoberie záber zo 180 °, druhá taktiež 180 °, spolu dokopy tak tvoria 360° záber. To znamená, že fotka je tak panoramatická a môžete sa na fotku pozerať, aj zhora, aj zdola a do strany, ktorú chcete vidieť.

Pre zobrazovanie 360° fotiek či videí ale musíte mať aplikáciu. Zväčša každá jedna 360° kamera má svoju Android a iOS aplikáciu, vďaka ktorej si viete zobraziť zábery, upraviť a zdieľať. Všetko čo treba je Wi-Fi, ktoré má každý jeden smartfón. Na štandardné zobrazovanie 360-stupňových fotografií sú pripravené všetky najnovšie vlajkové lode spoločnosti Samsung, ale aj staršie zariadenia s aktuálnou verziou aplikácie Galéria. Pokiaľ chcete zobraziť obrázky na PC v sférickom režime, je ich treba nahrať na službu Flickr, ktorá umožňuje zobraziť všetky 360-stupňové, dokonca s tým, že fotografie viete poslať odkazom, stiahnuť a vkladať.


Najlepšie 360 kamery pre rok 2020

360 stupňové kamery majú viacero rozdielov. Dôležité sú funkcie. Napr. automatické “stitch” fotografie (ktoré vám ušetria problémy s manuálnym zarovnaním viacerých snímok), stabilizácia obrazu, možnosť živého vysielania. Dôležité je taktiež rozlíšenie, či už pri tvorbe fotografií alebo natáčaní videí. Taktiež batéria, nakoľko natáčaním videí vieš vyšťaviť batériu za polhodinu až hodinu, zatiaľ čo fotenie 360-stupňových fotografií môžete vytvárať celý deň.

Takéto fotografie sa označujú ako Tiny Planet, či Little Planet. Označenie malá planéta je jeden druh fotografií, ktoré viete vytvárať vďaka 360-stupňovej kamere.

1. Insta360 One X

Dôvod, prečo som vybral na prvé miesto túto kameru ,je jej pomer cena/kvalita. Insta360 natáča naozaj skvelé videá v 5,7K. Tie sa dajú veľmi jednoducho upravovať pomocou jednoduchej aplikácie pre smartfóny, či zložitejšom programe vo Windows. Ďalším dôvodom je množstvo doplnkov, ktoré nijaká iná sférická kamera neponúka. Od príchytky na hlavu až po vodotesných obalov, určených na potápanie do 30m. Či sa už chystáte lyžovať, skateboardovať, ponárať, skákať z lietadla alebo hrať futbal. Insta360 One X je takou strednou triedou pre každého, kto chce začať s fotením 360-stupňových záberov alebo už má skúsenosti.

Insta360 One X - sférická kamera

Rozlíšenie videa : 5.7K (5760 x 2880 30FPS) | 
Podpora telefónu: Android, iOS | 
Odolnosť voči vode: áno, s príslušenstvom| 
Výdrž batérie pri najväčšej kvalite videá:  1 hod. |
Pamäť: MicroSD |
Najvyššia možnosť fotografií: 18 MP (6080 x 3040)

✔️ Veľa funkcií
✔️ Slušné ovládacie prvky pre úpravu videa/foto
✔️ Dobrá kvalita obrazu
✔️ Režimy HDR

➖ Nie celkom ideálny dizajn na použitie pre akčné zábery

2. GoPro Max

GoPro Max je veľmi odolná 360° kamera, ktorá ponúka ostré detaily, presné farby a veľký dynamický rozsah. Je malá a má veľkú kompatibilitu s držiakmi. Poskytuje dotykové rozhranie, automatické spájanie 360-videa, vstavanú stabilizáciu. Pomocou výkonnej aplikácie GoPro je možné jednoducho editovať obsah. Výhodou je, že je odolná voči vode, čiže je to ideálna akčná kamera. Kamera vyšla len prednedávnom, je ideálnym kandidátom v TOP 360 kamery 2020.

Rozlíšenie videa :  5.6K (4992 x 2496 30FPS ) | 
Podpora telefónu: Android, iOS | 
Odolnosť voči vode: áno| 
Výdrž batérie pri najväčšej kvalite videá: 1-2 hod.| 
Pamäť: MicroSD |
Najvyššia možnosť fotografií: 18MP (5760 x 2880)

✔️ Vodotesnosť
✔️ Dynamický rozsah
✔️ Kompatibilita s držiakmi
✔️ Stabilizácia

➖Nízka kvalita pri slabom svetle
➖360 video nemá režim spomalenia

3. Ricoh Theta Z1

Ponúka veľmi dobré osvetlenie aj pri slabom svetle, čo je ideálne pre niektoré neosvetlené priestory. Najmä teda pre vnútorné fotenie akými sú virtuálne prehliadky. 360 stupňové statické zábery sú vo vyššom rozlíšení. Pomocou mobilnej aplikácie THETA+ snímky ľahko orežete, obohatíte o rôzne efekty, hudobný podklad a doladíte do finálnej podoby. Snímky taktiež môžete zdieľať na oficiálnom webe a okamžite zdieľať.

Theta Z1 - 360 kamera

Rozlíšenie videa :  4K (4096 x 2160 – 29.97 FPS) | 
Podpora telefónu: Android, iOS | 
Odolnosť voči vode:  Nie| 
Výdrž batérie pri najväčšej kvalite videá:  4 hod.| 
Pamäť: vnútorná pamäť 19GB|
Najvyššia možnosť fotografií: 20MP (3840×1920)

✔️ Dobrý obraz pri slabom osvetlení
✔️ Robustný, ľahko použiteľný dizajn
✔️Kvalitné videá

➖ Drahšia
➖ Bez možnosti microSD
➖ Potrebuje dve aplikácie na strih

4. Insta360 One R

Insta360 One R je jedinečná 360-stupňová akčná kamera, ktorá ponúka porovnateľne dobrú hodnotu. Táto vodotesná kamera ponúka výber z 3 kamier, ktoré sa navzájom dajú vymieňať. Zaleží od toho, aký balík si zakúpite. Okrem použitia na 360° zábery totiž viete vymeniť za klasickú akčnú kameru akou je GoPro. A taktiež máte možnosť vymeniť 1 kameru s veľkým 1″ senzorom. Insta360 ONE R je s certifikáciou IPX8 vodotesná do 5 metrov, obsahuje GPS, bezdrôtovo k nej môžete pripájať mikrofón či slúchadlá a s príslušenstvom ju viete pripojiť k akémukoľvek dronu.

Rozlíšenie videa :  5.7K (5760×2880 – 30fps)| 
Podpora telefónu: Android, iOS | 
Odolnosť voči vode:  áno | 
Výdrž batérie pri najväčšej kvalite videá: 1 hodina | 
Pamäť: MicroSD |
Najvyššia možnosť fotografií: 18.8 MP (6080 x 3040)

✔️ Solídna kvalita 4K a 360°obrazu
✔️ Modulárny dizajn (3 kamery v jednej)
✔️ Široké množstvo príslušenstva

➖ Veľmi malý displej

5. Theta SC

Pokiaľ hľadáte lacnejšiu ale dobrú sférickú kameru, tak Theta SC je jedna z najdostupnejších kamier. Svojimi funkciami a špecifikáciami nezaujme tak, ako kamery vyššie. Ponúka jednoduché použitie, ale v prípade potreby ponúka manuálnu kontrolu expozície. V porovnaní s ostatnými sú videá iba vo FullHD, ale ak nechcete veľa investovať, je to postačujúce.

Theta SC - 360-stupňová kamera

Rozlíšenie videa :  FullHD (1920×1080 – 29.97FPS) | 
Podpora telefónu: Android, iOS | 
Odolnosť voči vode: Nie| 
Výdrž batérie: 25 min. | 
Pamäť: Vnútorná pamäť 8GB|
Najvyššia možnosť fotografií: 14.4MP (5376×2688)

✔️ Tenký, kompaktný dizajn.
✔️ Snímanie statických záberov a 360 stupňov.
✔️ Manuálne ovládanie expozície.

➖ Kvalitné videá, je slabšia iba FullHD
➖ Pomalý prenos videa do telefónu

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset