IT PC Zaujímavosti

Ako skryť komentáre a reakcie na Facebooku

ako skryť komentáre na Facebooku

Facebook je nástroj, ktorý nám pred niekoľkými rokmi uľahčoval život, nakoľko ho mal každý mladý človek. Možnosť chatovať, zobrazovať čo sa mi páči sa zmenilo. Z Facebooku je žiaľ pri sledovaní slovenských stránok nenávisť, facebookový algoritmus zobrazuje príspevky, ktoré vyvolávajú najviac hnevu. Najhoršie je to s komentármi, nakoľko Facebook reálne neoveruje ľudí, ktorí ho používajú, je veľmi ľahké vytvoriť si falošný profil a šíriť dezinformácie, ktoré škodia. Ako si skryť komentáre a reakcie v newsfeede ?

Ako skryť komentáre na Facebooku

Newsfeed bol výborný, vidíte stránky, ktoré sa Vám páčia a čo nové ponúkajú. Ku všetkému je možné vyjadrovať svoju reakciu a komentár. Tu ale prichádza zlom, keď sa veková hranica používateľov odlišuje ako niekoľko rokov dozadu. Samozrejme nie je to iba vekovou hranicou, čoraz viac pribúda falošných profilov, s ktorými Facebook nič nerobí, nehovoriac o mediálnej gramotnosti na Slovensku. Osobne som sa nedokázal pozerať na komentáre pod facebookovou stránkou Správy RTVS. Táto facebookova stránka verejnoprávnej televízie nie je vôbec kontrolovaná, žiadnym facebookovým administrátorom a pre dezinformácie a názory, ktoré na nej ľudia zdieľajú som sa rozhodol, že musí byť spôsob ako ich skryť všetky na Facebooku, než prísť o informácie.

Nevhodné reakcie v príspevkov na Facebooku
Smutný výsledok dnešneho fungovania Facebooku. Profily reagujúce na úmrtia posmechom…

V podstate je veľmi jednoduché pre mňa, ako web developera skryť css class s označením komentárov, ale nakoľko Facebook pravidelne mení svoje CSS classy, rozhodol som sa pre jednoduchšie riešenie. Nakoľko používam Google Chrome, je naozaj jednoduché stiahnuť si množstvo doplnkov do prehliadača.


Rozšírenie pre Google Chrome – UnDistracted, má za úlohu znížiť rušivé a pohlcujúce účinky sociálnych sietí. Umožňujú tak pre Facebook skryť novinky, skryť reakcie a komentáre z novinového NewsFeedu alebo skryť chatový panel. Taktiež umožňujú podobné funkcie aj pre YouTube, Twitter, Reddit či Netflix.

Undistracted - Google Chrome doplnok
UnDistracted umožňuje skryť komentáre a reakcie na Facebooku

Osobne som s týmto doplnkom veľmi spokojný, nerušia ma komentáre a reakcie, kde sa nájde 100 rôznych profilov či už reálnych alebo falošných, ktorí sa vysmievajú z úmrtí. Nie len to, že ak nevidím komentáre, znižuje čas strávený pozeraním Facebooku ale ušetrí to aj zbytočný hnev, ktorý Facebook v poslednej dobe produkuje.

Ako si prispôsobiť Facebook newsfeed podľa seba

Vypnutie sledovania Facebookom

Facebook nás sleduje, sleduje nás aj keď nemáme otvorený Facebook samotný. Vďaka webovým stránkam, ktoré používajú Facebook Pixel na svojich stránkach umožňujú sledovať, kde sme klikli, čo sme videli a následne produkty, od stránok, ktoré sme navštívili zahrnú alebo skôr zacielia do NewsFeedu ako personalizovanú reklamu. Toto je možné obmedziť.

Google Chrome doplnok Disconnect zablokuje zasielanie informácií sociálnym sieťam, čo spôsobí podľa autorov o 44% rýchlejšie načítavanie stránok a ušetrí 39% prenesených dát.

Vypnutie celého newsfeedu

Vypnutie celkového zobrazovania noviniek využívam v poslednej dobe neustále. Facebook feed je možné úplne skryť pomocou vyššie spomínaného doplnku UnDistracted. Odvykol som od sledovania Facebooku. Facebook aplikáciu nepoužívam už niekoľko rokov a tým, že som kompletne obmedzil aj zobrazovanie príspevkov som si zlepšil psychické zdravie. Neregulované dezinformácie, hoaxy a mentálne zmýšľanie komentárov zväčša nerozumiem. Hybridná vojna sa na Facebooku prejavuje neustále. Ak hľadate spôsob, ako sa odstrihnúť od Facebooku, mám pre Vás odporúčanie.

Keďže ale nechcem stratiť prístup k článkom, nakoľko denne prečítam v priemere 5-15 článkov, odporúčam ako alternatívu Facebooku napr. RSS čítačku akou je Feedly. Feedly je online agregátor správ a RSS čítačka, ktorá umožňuje sledovať a organizovať správy z rôznych zdrojov na jednom mieste. Používatelia môžu sledovať webové stránky, blogy. Všetko podľa ich preferencii. Stačí si pridať kvalitnú žurnalistiku a môžete byť stále informovaný, žiadny algoritmus založený na hneve, ale podľa najnovších článkov k najstarším.

Alternatíva Facebooku

Ako alternatívu Facebooku odporúčam sociálnu sieť LinkedIn, či Reddit. LinkedIn je sociálna sieť určená profesionálom, zamestnancom či zamestnávateľom. Obsah je málokedy toxický ako v prípade Facebooku, príspevky sú prevažne veľmi zaujímavé a pozitívne (samozrejme, záleží od sledovaných osôb či kontaktov.) Reddit je naopak diskusne fórum, kde je komunikácia na úrovni aj v prípade fóra Slovakia. Nie sú tam toxické dezinformácie.

Musím povedať za seba, odporúčam úplné obmedzenie Facebooku, pomáha to zlepšeniu psychického zdravia. Ak používate Messenger, určite ho odporúčam používať s úplným obmedzením batérie, povolení v Android zariadení. Obmedzenie batérie pre Messenger odporúčam, nakoľko vyšlo niekoľko správ, ktoré hovorili, že Messenger môže v priebehu testovania nových funkcií vedome vybíjať batériu používateľovho smartfónu.

Pozor aj na samotné doplnky pre prehliadač

V článku síce odporúčam viacero doplnkov pre prehliadač Chrome, no nie vždy môžem vedieť, či samotný vývojár doplnku nesleduje vďaka nainštalovaným doplnkom údaje z používania stránok. Všetky moduly, ktoré používam sú stiahnuteľné na Chrome Store už niekoľko rokov a väčšina má verejný zdrojový kód, takže nie je problém vidieť, aké údaje zbierajú. Doplnky teda jednoznačne odporúčam, no treba byť taktiež opatrný, nakoľko niektoré sú schopné sledovať a zachytávať aktivitu na webových stránkach.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset