Android

Ako sa zbaviť vírusu na vašom Android zariadení

Stalo sa vám niekedy, že ste nemohli zapnúť aplikáciu, alebo sa vám stále po otvorení vypínala, prípadne sa vám reštartovala alebo podobne ? Pravdepodobne sa môže jednať aj o vírus pre Android. V tomto článku sa dozviete, ako vyliečiť Android a odstrániť vírus, ktorý je pravdepodobne skôr len malware, teda škodlivý kód.

Vírus na Androide je zväčša malware

Trošku k vírusom pre operačný systém Android. Android je operačný systém založený na Linuxe a preto je tu veľmi malá šanca sa infikovať súbormi, ktoré predstavujú riziko pre operačný systém Windows. Za 6 rokov používania OS Android som sa nikdy nestretol s tým, aby sa vírus alebo proste škodlivý kód mohol infikovať stiahnutím obyčajného súboru. Pretože operačný systém Android využíva povolenia, napr. ak chcete prístup k mikrofónu, musí oň požiadať aplikácia. Tak isto je súborom. Na manipuláciu so súbormi potrebujete povolenie.

Ako sa teda dá získať vírus do smartfónu s OS Android

Malware viete do Android zariadenia dostať iba jednou metódou a tou je inštalácia Android aplikácie, najčastejšie mimo Obchod Play. Nakoľko Obchod Play kontroluje detailne každú jednu aplikáciu, predtým než je zverejnená. Áno, sem tam sa stane, že sa dopátra k škodlivej aplikácií, až po zverejnení, ale to je na počet aplikácií zanedbateľné číslo. Pokiaľ teda chcete riskovať a sťahovať si aplikácie mimo Obchod Play, miesto toho, aby ste podporili aplikáciu a jej vývoj, vedzte, že po niekoľkých opakovaniach sa viete dopátrať až k malwaru.


Ako sa zbaviť vírusu

1. Antivírus

Antivírus je vždy dobre mať. Ale anti-vírus pre Android vôbec nie je 100%, stačí inštalácia jednej aplikácie mimo Obchod Play, ktorá môže mať vírus a váš smartfón sa tak stane infikovaným zariadením. Odporúčam si ale pre istotu stiahnuť náš slovenský Eset Antivirus.

ESET Mobile Security Antivirus
ESET Mobile Security Antivirus
Developer: ESET
Price: Free

2. Aplikácia VirusTotal

Najlepšia aplikácia na detekciu vírusu je aplikácia VirusTotal. Jej úlohou je preskenovať všetky aplikácie a preskenuje ich pomocou všetkých antivírusov. Táto aplikácia by vám jednoznačne mala pomôcť s nájdením aplikácie, ktorá obsahuje malware. Síce aplikácia ani po rokoch nezmenila dizajn, stále plní svoju funkčnosť. Určite predtým, než začnete vymazávať všetky aplikácie, skúste si stiahnuť najprv túto aplikáciu, aby ste presne zistili, ktorá aplikácia má v sebe škodlivý kód.

VirusTotal Mobile
VirusTotal Mobile
Developer: FunnyCat
Price: Free

Aktualizácia : Aplikácia od pôvodných autorov už nie je dostupná na Obchod Play. Môžete skúsiť jej náhradu, no nie je tu záruka originality, ako pri aplikácií od autorov VirusTotal.

Ak vám nepomôže ani odinštalovanie škodlivej aplikácie, tak je tu možnosť “hard resetu”, to už asi použijete pri vírusoch, ktoré od vás pýtajú peniaze, pretože zaheslovali vaše súbory. Bežný Android vírus by mal po odinštalovaní hneď zmiznúť. Hard reset, čiže kompletná obnova systému vám premaže všetko, preto je treba si zálohovať všetky osobné súbory (Napr. pomocou aplikácie MyBackup).

Hard reset pre Android KitKat 4.4 :
  1. Prejdite do nastavení
  2. V nastaveniach prejdite na Konta a vyberte Zálohovanie a resetovanie
  3. Vyberte Obnoviť údaje od výrobcu
Hard reset pre Android 8.0:
  1. Prejdite do nastavení
  2. V nastaveniach prejdite na Všeobecné spravovanie
  3. Vyberte Resetovanie
  4. Zvoľte obnoviť údaje od výrobcu

Váš Android sa resetuje na pôvodné nastavenia a zostanú vám iba súbory na externej karte.

Úprava článku : 3.6.2018 bol článok opravený.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset
Hra
Hravam Call of Duty Modern Warfare 2