Android

Ako sledovať TV, videá, YouTube v Android Auto bez rootu

Sledovanie TV v Android Auto

Cestovanie v aute s Android Auto je oveľa príjemnejšie. Možnosť zobrazenia navigácie Waze, Spotify či iných aplikácií v rámci obrazovky v aute je užitočné. Vďaka Android Auto si môžete z auta urobiť aj prenosné kino a sledovať televíziu, YouTube, či videá z telefónu, je to možné a bez nutnosti rootu zariadenia.

Prednedávnom som publikoval článok, ako využívať Android Auto bezdrôtovo, ak to Vaše auto nepodporuje. Tentoraz som si vyskúšal, ako dostať BEZ nutnosti rootu zariadenia, teda plného prístupu, pri ktorom hrozí stratenie záruky, aplikácie, ktoré pri šoférovaní môžu rušiť, alebo pokiaľ vozidlo stoji môžu skrátiť čas.

Aktualizácia, ktorá zmenila pravidlá

Google pred niekoľkými mesiacmi umožnil do Android Auto vyvíjať a vkladať aplikácie tretích strán. V súčasnosti tak platí, že veľká kopa aplikácií, ktoré bežne stiahnete do mobilu z Obchod Play, vie fungovať aj v aute. Ale, aby ste si spustili prehliadač, YouTube či zrkadlenie obrazovky potrebujete aplikáciu Android Auto Apps Downloader.


Android Auto Apps Downloader

AAAD je aplikácia, ktorá dokáže nainštalovať vybrané neoficiálne nástroje aplikácie, tak, že si Android Auto myslí, že pochádzajú z Obchod Play. Aplikáciu nejde použiť na ľubovoľnú aplikáciu. V AAAD je na stiahnutie niekoľko vybraných aplikácií, ktoré dokážu zrkadlenie či spustenie YouTube videí. Aplikácia umožňuje stiahnuť a nastaviť iba 1 aplikáciu za mesiac, pokiaľ nechcete podporiť autora, čo odporúčam a vyskúšať všetky aplikácie, ktoré sú dostupné. Plná verzia aplikácie stojí 3,5€, mimochodom aplikácia je plne v slovenčine.

Inštalácia aplikácie Android Auto Apps Downloader

  • Stiahnite si aplikáciu z GitHub (kliknite na AAAD-1.4-release.apk)
  • Aplikáciu AAAD nainštalujte a povoľte jej inštaláciu ďalších nástrojov
  • Teraz máte možnosť inštalovať zobrazené aplikácie

Sledovanie YouTube videí a TV cez CarStream

Prvou aplikáciou, ktorú som si v AAAD vyskúšal je CarStream, aplikácia, kde máte 2 možnosti vyhľadávania. Prvou je vyhľadávanie na YouTube zo všetkých videí, čiže v podstate YouTube Android auto a druhou je vyhľadávanie na Googli. Znamená to, že môžete sledovať YouTube videá, ale aj stránky, kde sú dostupné seriály a filmy online, či webové stránky, na ktorých je možné spustiť TV. Na obrázku môžete vidieť ako vyzerá televízia v aute cez Android Auto.

Televízia v aute
Televízia v aute – Sledovanie TV cez Android Auto – CarStream + AAAD

Táto aplikácia má menšie chybičky, záleží od typu auta. Ak prepnem na Toyote C-HR na cúvanie, tak sa refreshne webová stránka a keď pridám zvuk vypne prehrávanie videá a zapne Spotify. Ale tieto problémy nie sú nejakou prekážkou k využitiu pohodlného sledovania TV či videí, samozrejme, ak je auto zaparkované.

Fermata Auto – komplexný multimediálny systém

Fermata Auto je veľmi podobné ako CarStream. Odlišuje sa najmä tým, že pri YouTube videách sa môžete prihlásiť a zobrazovať tak videá, o ktoré máte záujem, nevýhodou ale je, že nemá hlasové vyhľadávanie ako CarStream. Okrem pozerania webových stránok má táto aplikácia aj možnosť spustiť IPTV stream.

Zrkadlenie obrazovky cez AA Mirror

Na zrkadlenie obrazovky mobilu do displeja v aute sú na výber 4 aplikácie. AA Stream, ktorý mi vôbec nefungoval a tak som ho odinštaloval. AA Miror, ktorý mi fungoval bez problémov. Ďalšie aplikácie som nevyskúšal, nakoľko mi vyhovuje AA Mirror, bez sekania sa dá preniesť displej smartfónu na displej v aute, ale samozrejme mobil musí zostať zapnutý, takže vlastne to nedáva celkom význam.

Stream obrazovky by mal obrovský význam, ak by Waze mohlo byť spustené aj v Android Auto aj v smartfóne. Vtedy by sa dalo použiť zobrazovanie 2 aplikácií vedľa seba v telefóne, čo by umožnilo zároveň sledovať Waze aj ľubovoľnú aplikáciu. Žiaľ bežné zrkadlenie, teda casting a jeho využitie mi je zatiaľ neznáme, pokiaľ teda môžem plnohodnotne cez CarStream zobrazovať videa.

Perfomance monitor – zobrazí informácie o vozidle

Aplikácia pre Android Auto Perfomance Monitor dokáže zobrazovať a vykresľovať údaje zo senzorov automobilov bez toho, aby ste okrem telefónu a informačného a zábavného systému potrebovali hardvérový kľúč OBD2 alebo akýkoľvek iný hardvér. Výsledky sa líšia auto od auta: nie každé auto zdieľa všetky dátové prvky. Toyota C-HR nie je kompatibilná s touto aplikáciou.

Widgets For Auto

Táto aplikácia umožňuje pridať si widgety na displej v AA, podobne ako na smartfóne. Môžete si tak pridať najnovšie emaily, kalendár, počasie, zoznam úloh a ďalšie podľa aplikácií, ktoré máte nainštalované v telefóne, žiaľ najviac 1 widget.

Oplatí sa ? Určite áno

Bezpečnosť je prvoradá. Určite nie je hlavnou prioritou aplikácie nevnímať cestu ale sledovať obrazovku. Ale pokiaľ stojíte, čakáte v aute, vie táto aplikácia v kombinácií s aplikáciami, ktoré z nej môžete stiahnuť a použiť, spraviť pojazdné kino, či sledovať televíziu v aute a to nie je zlé. Upozornenie: Aplikácia už nefunguje s najnovším Android 14.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset