IT Zaujímavosti

Prečo 360° kamera namiesto zrkadlovky

Určite to poznáš, pred niekoľkými rokmi sme si na výlet alebo dovolenku so sebou nosili digitálny fotoaparát. Tieto časy sú už ale dávno preč, pokiaľ nie si profesionálny fotograf. Dnes už aj niektorá stredná trieda smartfónov dokáže urobiť zázračné fotografie. Samozrejme, nie je to však porovnateľné so zrkadlovkou. Ale povedzme si pravdu, pre bežného človeka a nie fotografa je zrkadlovka zbytočná kúpa. Čo ale taká 360-stupňová kamera alebo aj sférická kamera ? Tak presne tá mi nesmie chýbať pri každom jednom výlete.

360-stupňová kamera

Jedná sa o kameru, ktorá je vybavená viacerými šošovkami, najčastejšie pri najbežnejších sú to dve až niekoľko stoviek. Pomocou každej zo šošoviek sa tak dokáže snímať kompletné zorné pole. Pre vysvetlenie, kamera má dve šošovky, to znamená, že jedna kamera zoberie záber zo 180 °, druhá taktiež 180 °, spolu dokopy tak tvoria 360° záber. To znamená, že fotka je tak panoramatická a môžete sa na fotku pozerať aj zhora aj zdola a do strany, ktorú chcete vidieť.

Pre zobrazovanie 360° fotiek či videí ale musíte mať aplikáciu. Zväčša každá jedna 360° kamera má svoju Android a iOS aplikáciu, vďaka ktorej si viete zobraziť zábery, upraviť a zdieľať. Všetko čo treba je Wi-Fi, ktoré má každý jeden smartfón. Na štandardné zobrazovanie 360-stupňových fotografií sú pripravené všetky najnovšie vlajkové lode spoločnosti Samsung, ale aj staršie zariadenia s aktuálnou verziou aplikácie Galéria. Pokiaľ chcete zobraziť obrázky na PC v sférickom režime, je ich treba nahrať na službu Flickr, ktorá umožňuje zobraziť všetky 360-stupňové, dokonca s tým, že fotografie viete poslať odkazom, stiahnuť a vkladať.


1. Nemusíš nikoho prosiť, aby ťa odfotil

Chceš byť na fotke ako pár alebo skupinka, ale musíš niekoho požiadať, aby ťa odfotil ? Príp. otočiť v smartfóne predný fotoaparát a začať pózovať. Pokiaľ ale používate 360-stupňový fotoaparát, stačí ho len zapnúť. Zväčša sa každá kamera do 1-3 sekúnd zapne. Následne stačí stotina, teda kliknutie na tlačidlo spúšte a fotka je hotová. Všetko čo treba je kamera v ruke a úsmev. Nemusíte sa o nič viac starať. Kamera si robí svoju prácu, nastaví si ISO, citlivosť a pod. Niekedy dokonca viete urobiť lepšie fotografie ako keby ste ich robili s klasickým fotoaparátom.

2. Vytvor si zaujímavé panoramatické zábery, ktoré si môžeš pozrieť z každej strany

Možnosť zobraziť si celú fotografiu z každej strany ti dovoľuje sa na moment zastaviť a následne si dôsledne zobraziť každú jednu stránku tohto záberu. Všimneš si úplné maličkosti a vytvoríš záber, na ktorom je celá skupina, nemusíte sa všetci postaviť pred objektív, stačí položiť objektív a máte spomienku na svete.

3. Z každého záberu viete urobiť aj klasickú fotku, ale aj unikátnu fotku

Pokiaľ by ste z panoramatického záberu chceli vystrihnúť len nejakú časť, nie je to žiadny problém. Taktiež nie je problém si pomocou možností aplikácie kamery pozrieť fotografiu z ľubovoľného uhlu a tak si vytvoriť nezvyčajnú fotografiu, ktorá má rozhľad na všetky strany ako na fotografii nižšie.

4. Viete si zážitok vychutnať vo virtuálnej realite

Počuli ste už o virtuálnej realite ? Jedná sa o technológiu, vďaka ktorej sa môžete ocitnúť v úplne inom svete. Pomocou VR headsetu a tvojmu smartfónu, na ktorom máš aplikáciu na zobrazovanie 360-stupňových fotografií vo VR režime. Stačí vložiť mobil do headsetu, priložiť headset k očiam a otáčať hlavou. Každé pohnutie hlavy bude meniť uhol fotografie a budeš sa môcť ocitnúť a vidieť na vlastné oči fotografie, ktoré si zachytil. Znovu nazrieš do okamihu a prežiješ zážitky zo svojho života znova.

Pohľad na fotografiu vo virtuálnej realite
Pohľad na fotografiu vo virtuálnej realite

5. 360° kamera nie je drahá záležitosť

Recenzie 360-stupňových kamier píšem pravidelne, zaujímam sa o tému virtuálnej reality, rozšírenej reality a k tomu jednoznačne patria 360-stupňové kamery. Ceny takýchto kamier sa pohybujú od 150€ až do niekoľko tisíc eur.

Pre bežných spotrebiteľov je ale niekoľko cenovo dostupných kamier so skvelým pomerom cena/výkon. Ja odporúčam najviac ako strednú triedu Xiaomi Mi Sphere, jedná sa o strednú triedu kamery, ktorá dokáže vytvárať fotografie v rozlíšení 6912 x 3456 a to 23,8 Mpx. Jej aplikácia je jedna z naj-komplexnejších, dokáže zobrazovať fotografie z množstva uhlov, priamo ich sťahovať a ukladať.

Pokiaľ chcete do kamery investovať trochu viac a mať 5,7K videá a výborne zábery, skvele vybavenú aplikáciu na úpravu fotiek a videí pre sférické zábery. Odporúčam zase Insta360 One X, ktorá je predávaná aj cez oficiálny obchod Insta360, vďaka môjmu odkazu vieš získať batériu alebo selfie tyč zdarma. Doprava je v cene, taktiež colne poplatky. Cena je 459,95€.

6. Selfie tyč je dôležitá, pokiaľ chcete pekné fotky

Tvorba 360-stupňových fotografií prebieha zväčša uchytením do ruky a stlačením tlačidla spusť, poprípade pomocou smartfónu. Treba ale myslieť na to, že kamera robí záber zo všetkých strán a tak bude na niektorých fotkách vidno aj vašu ruku, alebo jej časť. Výhodou selfie tyče ale je, že sa dokáže vzdialiť a zapína sa úplne zdola. Na dolnej časti kamery vznika ako keby slepý uhol, pre ktorý tak vôbec nebude možno vidieť časť selfie tyče.

Kúzlo selfie tyče si môžete pozrieť na nasledujúcej fotografii. Xiaomi Mi Sphere , ktorú odporúčam, má svoju vlastnú selfie tyč, ktorá ponúka možnosť tvorby fotografií bez prepojenia sa na nejakú bezdrôtovú technológiu. Pri jej uchytení sa totiž napojí priamo s tlačidlom nižšie. Selfie tyč je možné zakúpiť zo stránky Gearbest.

Pokiaľ sa rozhodneš pre Insta360 One X, selfie tyč máš grátis, ak použijete odkazu pre kúpu z môjho odkazu.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset