IT

Google Chromecast – malá, šikovná krabička pre televíziu podľa seba

Žijeme v roku 2018, kde si mladí ľudia vyberajú čo budú sledovať a nie sú nútení sledovať televíziu. Radšej si pozrú svoj obľúbený seriál na Netflixe, zaujímavé videá na YouTube a samozrejme počúvajú svoju obľúbenú hudbu cez Spotify. Smart TV, ktoré sú štandardom tejto doby, už všetky moderné aplikácie zahrňujú a taktiež umožňujú sťahovať ďalšie aplikácie priamo do televízora. Čo ale, ak ste napr. niekde na výlete, dovolenke alebo nemáte Smart TV. Na to je tu Chromecast, malé zariadenie, ktoré dotvára Smart TV zapojením do HDMI a USB vstupu, teda pre tie staršie televízory.

Google Chromecast

V roku 2013 spoločnosť Google oznámila mini počítač, ktorý umožňuje prehrávať obsah z väčšiny známych aplikácií. Stačí len malú krabičku s rozmerom 72 mm × 35 mm × 12 mm zapojiť do HDMI portu na televízií, zapojiť do USB televízora, ak nie, tak do adaptéru. Táto mala krabička nie je ani drahá, stojí do 40€, možno aj preto dostala veľký úspech. Jej vylepšená verzia Chromecast 2 tu bola koncom roka 2015 a v ďalšom roku, tu už bola 4K verzia.

Google Chromecast - náhrada Smart TV
Google Chromecast – náhrada Smart TV

Ako teda reálne táto krabička funguje ? Ide o prehrávač digitálnych medií, ktorý ale potrebuje byť ovládaný smart zariadením. Môžete použiť smartfón alebo tablet bežiaci na operačnom systéme iOS alebo Android. Ten ale musí mať ešte jednu podmienku, musí byť napojený na rovnakej Wi-Fi sieti ako aj Chromecast. Po zapojení do HDMI portu ho nemusíte ani zapínať, zapína sa sám. Pokiaľ by ho ale trebalo zresetovať a teda nastaviť na novej Wi-Fi sieti, stačí len dlhšie podržať. V priebehu niekoľkých sietí viete toto zariadenie napojiť pomocou Android zariadenia na sieť, zvoliť jeho názov a pozerať obsah.


Google Chromecast 2

Druhá verzia, čiže aktuálne dostupná za 40€ je cenovo dostupné zariadenie. Na jeho nenáročných hardvérových vlastnostiach, teda s dvojjadrovým procesor Marvell ARMADA 1500 Mini Plus, s taktom na 1,3GHz a operačnou pamäťou 512 MB si úplne vystačíte. Základom je samozrejme samotné Wi-Fi, ktoré má podporu 5 GHz pásma so štandardom 802.11ac, ktoré zaručuje plynulé prehrávanie Full HD videa. Pre ešte lepší príjem má zariadenie tri antény, medzi ktorými sa inteligentne prepína.

Google Chromecast – čo všetko s ním môžem robiť

Základnou funkciou je vlastne screen mirroring, čo je zdieľanie obrazovky vášho smart zariadenia, na televízor. Môžete si tak úplne jednoducho  zdieľať obrazovku so zapnutým seriálom, vami natočeným videom na veľkej obrazovke, ale povedzme si pravdu, toto už dnes dokáže každý jeden Smart TV. Preto je tu aj ta hlavná možnosť ,a to využívať rozmanitosť služieb, ktoré podporujú Chromecast a tá je naozaj komplexná. Bez nutnosti inštalácie na Chromecaste, s predpokladom, že aplikáciu máte nainštalovanú na zariadenie z ktorého spúšťate ,môžete využívať viacero služieb.

Screen mirroring
Zdieľanie obrazovky zo smartfónu na TV

Pomocou aplikácie YouTube si viete pustiť napr. váš dlho pridávaný play-list “Pozrieť neskôr”, alebo len sledovať nové videá. Pomocou aplikácie Netflix si viete zapnúť hocijaký seriál. Podotýkam, že obrazovka smartfónu nemusí byť zapnutá. Pokiaľ si ale chcete zmeniť video, stačí len zapnúť a prepnúť pomocou notifikačnej lišty, ktorá je dostupná všetkým zariadeniam pripojeným na tejto sieti. Samozrejme nechýba ani prehrávanie hudby pomocou služby Spotify.

Pokiaľ chcete prehrávať svoj vlastný obsah, odporúčam využiť Android aplikáciu BubbleUPnP, ktorá Vám dovolí, všetko z vášho externého, či interného úložiska, dokonca prehraje aj obsah z Cloudu. Mnou ale najviac používaná aplikácia je Web Video Caster, ktorá vlastne umožňuje prejsť na ľubovolnú stránku, ako sú napr. stránky s ponukou online filmov a seriálov a jednoducho za pár klikov si zapnúť film. Naozaj je to len pár klikov bez nutnosti blokovať všelijaké reklamy, nakoľko táto aplikácia naozaj blokuje všetky popup okna.

Web Video Cast | Browser zu TV
Web Video Cast | Browser zu TV

Nesmiem  zabudnúť, že Chromecast môže mať využitie ako aj  herná konzola. Strategická a logická hra RISK: Global Domination,v ktorej je vašou úlohou získavať a obsadzovať cudzie územia s režimom hrania na lokálnej Wi-Fi. Mapa na ktorej súťažíte sa zobrazuje na televízore pomocou chromecastu. Za spomenutie stojí aj hra Motion Tennis Cast, ktorá prebieha na televízore, ale s využitím senzorov smartfónu ako ovládač.

RISIKO: GLOBAL DOMINATION
RISIKO: GLOBAL DOMINATION
Developer: SMG Studio
Price: Free+

Google Chromecast odporúčam na cesty

Veľmi málo hotelov, penziónov a ubytovaní na Slovensku má smart TV. Pokiaľ teda viete, že si radšej chcete pozrieť vlastný obsah na televízore, je to príslušenstvo, ktoré by vám určite nemalo chýbať vo vašej cestovnej taške, nakoľko je veľmi malé a šikovné. Samozrejme aj pokiaľ máte starší TV s Full HD a nechcete investovať do nového len pre aplikácie.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Sponzor

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Note sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset