Android IT Recenzie Smartfóny

5 dôvodov, prečo Samsung Galaxy Note 8 a recenzia

Už je to 5 rokov, čo som verný sérii smartfónov Note od Samsungu. Začal som so Samsung Galaxy Note 2, následne Galaxy Note Edge a keď prišla chvíľa na výmenu, Note 5 bol dostupný iba pre americký trh. Ďalší Note 7 bol pohromou, pre vybuchujúcu batériu. A tak som sa rozhodol vymeniť Note Edge za Galaxy Note 8. Naozaj mu nie je čo vytknúť. Jedná sa o TOP smartfón na trhu, zároveň aj najdrahší. Prečítajte si ale 5 dôvodov, prečo sa kúpa Note 8 oplatí.

5 dôvodov prečo Galaxy Note 8

1. Najlepší displej na trhu

Odborný web DisplayMate, ktorý sa zameriava na testovanie displejov mobilov, vyhlásil, že Note 8 má najlepší displej na trhu. Hlavné ocenenia získali napr. Galaxy S7 a S7 edge. Neskôr ich prekonal Galaxy S8 a teraz zase nastúpil na trón Note 8. Podľa testov má až o 22 % vyšší maximálny jas než vlajková loď z tohto roku. Note 8 sa podľa meraní hravo dostáva až cez 1 200 nitov. Medzi ďalšie vynikajúce vlastnosti patrí napríklad 100 % farebný gamut, ktorý výrobca využíva aj na svojich 4K televízoroch certifikovaných UHD alianciou (okrem toho aj 112 % DCI-P3 a 141 % sRGB). Pokiaľ chcete vidieť kvalitu tohto displeja QHD+ s rozlíšením 1440 x 2960 pixelov, odporúčam ho vidieť na vlastné oči.


2. S-Pen je šikovný

Séria N, teda Note, je séria smartfónov s väčším displejom, slušným výkonom a vo svojom vnútri skrýva pero. Tento stylus je iba pre daný smartfón a umožňuje mnoho funkcií, jednoducho s ním môžete kedykoľvek niečo nakresliť, vyznačiť, ale aj písať. Tieto smartfóny sú označované ako „phablet“, teda kombinujú princíp smartfónu a tabletu. Ani si neviete predstaviť koľkokrát som použil S-Pen v zime. Stylus je počas zimy naozaj dobrý pomocník a nie len to. Stylus môžete používať aj vo vode, nakoľko to telo Samsung Galaxy Note 8 povoľuje.

Samotný S-Pen je dôvodom prečo má táto séria sympatiu u niekoľkých miliónov ľudí. Využívanie stylusu ukrytého v tele je úplne iný zážitok než využívanie softvérovej klávesnice. V prvom rade je skvelé vytiahnuť pero a niečo si napísať, jednoznačne rýchlejšie než písanie do klávesnice, ktorá sa objaví až v textovom políčku. Prospešný môže byť aj pre niektoré povolania ako sú architekti či umelci. Kresliť môžete pohodlne a na každom mieste a to najlepšie je, že čokoľvek. Vďaka tomu, že tento smartfón je ako kreatívna jednotka, všetky vaše nápady si môžete načrtnúť podobne ako na papier.

3. Fotografie

Samsung Galaxy Note 8 sa nepýši len displejom, ale aj zadným duálnym fotoaparátom. Hlavný snímač má rozlíšenie 12 Mpx s veľkou clonou f/1.7, ktorý dopĺňa rovnako 12 Mpx teleobjektív (2 x optické priblíženie) s vyššou clonou f/2.4. Oba snímače disponujú optickou stabilizáciou obrazu.

4. Výkon s 6GB Ram

Pamätám si ešte časy, keď mali počítače maximálnu kapacitu pamäte RAM 4GB. Samsung Galaxy Note 8 zvýšil výkon nie len novším procesorom, ale aj zvýšením pamäte, ktorá slúži na uchovávanie údajov a aplikácií počas činnosti smartfónu. Používanie dvoch aplikácií na jednom displeji bolo možné už na Note II, ale s tak veľkou pamäťou je rýchlosť aplikácií a prostredia TouchWiz naozaj rýchla. Ten výkon je prispôsobený aj na možnosť využívať Samsung Dex.

Pokiaľ sa pýtate, načo tých 6GB pamäte RAM. Môžete použivať dve aplikácie naraz.

5. Samsung Dex

K pred-objednávkam ste mohli dostať zdarma príslušenstvo Samsung Dex. Samsung DEX Station je zo skratky Desktop eXperience, čo znamená skúsenosť s pracovnou plochou. Ide o revolučnú novinku z dielne spoločnosti Samsung. Táto dokovacia stanica spraví z Vášho smartfónu prenosný počítač. Stačí vložiť smartfón do stojanu, prepojiť s vaším monitorom alebo televízorom a okamžite budete môcť na veľkej obrazovke ovládať mobilný telefón vo veľmi podobnom používateľskom prostredí ako je Windows – pomocou klávesnice a myši.

Samozrejmosťou je, že po celý čas používania budete mať po ruke prístup k vašim fotografiám, videám a ďalším dátam uloženým v pamäti telefónu a na SD karte. Dokovacia stanica však nie je iba spojovacím prvkom medzi mobilným telefónom a monitorom, ale obsahuje aj vetrák, ktorý telefón chladí a udržiava ho tak v optimálnych podmienkach. Rozhranie Desktop eXperience obsahuje kancelárske aplikácie ako Word, Excel či PowerPoint.

Recenzia Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8 som si pred-objednal cez známu predajňu s elektronikou na Slovensku. Bohužiaľ to nebolo najlepšie riešenie, nakoľko pri oficiálnych objednávkach od Samsungu sa dal dostať Note 8 pred 15.9. Všetky slovenské predajne a e-shopy boli v tento deň zatvorené a tak sa predaj spustil až 16.9.

Balenie

V balení je možné dostať okrem smartfónu aj veľmi kvalitné AKG slúchadlá s vstupom priamo do uší, čo nemusí vyhovovať každému. Vo vnútri sa taktiež malý nástroj na zmenu hrotu stylusu a 4 náhradné konce. Nechýba ani nabíjačka a konvertor na zmenu z USB-C do portu micro-USB typu B alebo portu typu A pre, ktoré je zväčša pre PC. A aby som nezabudol, ak budete hľadať nástroj, ktorý otvorí hornú stranu smartfónu, aby ste mohli vsunúť SIM kartu, nájdete ho na zadnej stráne obalu, v ktorom sú dokumenty.

Prvý dojem

Som fanúšikom Samsung Galaxy Note série a musím povedať, že tie posledné dizajnové kroky sú naozaj príjemné a revolučné. Pamätám si na prvý Samsung Galaxy Note, ktorý bol veľmi široký. Postupne sa ale ďalšie série začali zužovať, až prišiel Note 8 s uhlopriečkou 6,3″, čo je proti minuloročnému nepodarenému modelu Note 7 s 5.7″ veľký skok. Musím ale povedať, že dlhšia výška mu robí len dobre. Filmy a videá sa sledujú lepšie, dokonca aj pri používaní stylusu sa lepšie drží. Poďme teda na dizajn.

Dizajn

Vyzerá veľmi podobne ako jeho brat Samsung Galaxy S8 Plus. Je kombináciou skla na oboch stranách s kovovými rámikmi. Čakal som ale viac zahnutejší displej a možno iný materiál. Lebo pokiaľ sa na smartfón pozriete zblízka, po pár minútach sa na ňom objavia otlačky prstov. Bol som celkom prekvapený počtom tlačidiel. Na ľavej stráne sa nachádzajú tri. Prve dve sú na zmenu hlasitosti a ďalší je pre použitie Bixby, teda hlasového asistenta od spoločnosti Samsung, ktorý nahradil S Voice. Na pravej strane je tlačidlo zapínania. Z hornej strany je len priestor na použitie SIM karty a SD karty. Veľkým sklamaním pre mňa bolo, že máte na výber. Buď použijete kombináciu SIM Karta/SD Karta alebo SIM1 a SIM 2. Smartfón je teda duálny, no použijete ho len bez micro SD Karty.

Na zadnej strane sa nachádza USB-C konektor na nabíjanie a audio jack na slúchadlá a samozrejme mikrofón s reproduktorom. Samozrejmosťou je, že celá konštrukcia je odolná proti prachu a vode a môže odolávať ponoreniu až do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Jedná sa o certifikáciu IP68. Nesmiem taktiež zabudnúť, že je tu ochrana displeja Corning Gorilla Glass 5.0. Na zadnej strane nájdeme okrem fotoaparátu aj senzor na odtlačkov prstov a merač tepu. Tentokrát majú výhodu opäť praváci, nakoľko je senzor umiestnený na ľavej strane, pokiaľ ho chytáte s pravou rukou. Pokiaľ si na zadný senzor zvyknete, bude Vám už jedno, či je senzor umiestnený vpredu alebo vzadu. Dokonca sa mi viac pozdáva vzadu, nakoľko predný odtlačok sa robí ťahaním (Galaxy Note Edge). Zatiaľ čo na zadnom stačí len palec priložiť. Na prednom displeji hore sa nachádza skener dúhovky, predná kamera a LED kontrolka.

Displej

6.3″ Infinitný displej, ktorý bol prvýkrát predstavený na modeli Galaxy S8, je podobný ako Note 8. Jeho špecifickymi znakmi sú super tenké rámy na všetkých stranách a obrazovka, ktorá zaberá takmer celý predok. Pomer strán 18.5:9 je najviac vidieť pri sledovaní videí. Pridaná výška spôsobuje, že je telefón pomerne vysoký, ale nie je celkom pravda, že je menej ovládateľný a dokonca ani ťažší na ovládanie než ktorýkoľvek iný veľký telefón s Androidom, ktorý je v súčasnosti k dispozícii.

Obrazovka je ako je samozrejmosťou u Samsungu pri vlajkových modeloch v znamení Super AMOLED, ktorá prináša všetky typické vlastnosti, ktoré sme videli na predchádzajúcich telefónoch Samsung z Note alebo S série. Super AMOLED sa vyznačuje najmä živými farbami, vysokým kontrastom a tým, že pri čiernych pixeloch šetrí batériu. S rozlíšením 2,960 x 1,440, alebo 3K QHD+ je neuveriteľne ostrý. Rozlíšenie si mimochodom môžete nastaviť v nastaveniach displeja. Je tak možnosť šetriť batériu, alebo si naplno vychutnať QHD+ rozlíšenie. Pozeranie na displej vonku je taktiež bezproblematické. Pri pozeraní z bokov tiež nestráca na kvalite. Note 8 má taktiež certifikát HDR, čo znamená, že telefón dokáže prehrávať skutočný obsah HDR, ktorý umožňuje lepšiu presnosť a kontrast farieb.

Výkon a špecifikácie

Výkonom som bol naozaj ohromený, zvláda to svižne. Okrem 6GB pamäte RAM sa o výkon stará aj osem-jadrový procesor Exynos 8895. Smartfón podporuje bezdrôtové nabíjanie, ponúka Bluetooth vo verzii 5 a samozrejme podporu LTE. Vo vnútri nájdeme niekoľko snímačov, akcelerometer, barometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskopický snímač, geomagnetický snímač, snímač haly, snímač tepovej frekvencie, snímač vzdialenosti, svetelný senzor RGB, snímač dúhovky a snímač tlaku. Tie z neho robia veľmi inteligentný smartfón. Musím ale poznamenať, že Samsung Galaxy Note 8 nedisponuje infračerveným portom, čo je pre mňa dosť dôležité. Nie je to to, čo sa od najdrahšieho smartfónu dalo čakať. Zostáva mi teda len oprášiť staré ovládače od televízie.

S-Pen

Tento rok dávam veľké plus pre S-Pen. Naozaj sa drží výborne, vyberá sa štýlovo a hrot je naozaj pevný a veľmi presný. S-pen má hrot 0,7 mm. Nie je čo vytknúť ani softvérovej výbave, opäť ponúkla niekoľko nových funkcií, ako je kreslenie GIF animácií či nahrávanie vybraných úsekov. Ale nesmiem zabudnúť aj na preklad bez toho aby ste na slovo klikli, či približovacie zrkadlo. Samozrejmosťou je aj minuloročná funkcia, ktorá umožňuje kresliť na smartfóne, zatiaľ čo je smartfón v standby režime. Taktiež si v S-Pen menu môžete zvoliť vlastnú aplikáciu. Veľké zmeny to ale nie sú, človek by čakal trošku viac.

Užitočné by bolo vývojárom umožniť pripraviť vlastné aplikácie. Čo sa týka aplikácií od Samsungu, povedzme si pravdu, zo sociálnej siete PenUp, ktorá slúžila na zdieľanie svojich umeleckých diel nakreslených pomocou stylusu, sa teraz stávajú omaľovanky. Keď už nie ste umelec, môžete aspoň vo voľnom čase použiť stylus na vyfarbovanie omaľovaniek. Obdivuhodnou funkciou je aj možnosť poznámku nakreslenú počas vypnutého displeja, si nechať na pozadí, môže tak slúžiť ako šetrný nákupný zoznam. Obrazovka podporuje viac ako 4000 bodov citlivosti na tlak, čo znamená, že malé úpravy tlaku zmenia spôsob, akým sa vaše kresby objavujú. Ďalšou zmenou oproti iným modelom je, že pero s nevyčerpáva batériu smartfónu pri používaní.

Fotografie

Kvalitou duálnych fotografií Note 8 naozaj zaskočil. Pri vyrovnaní skvelého výkonu s použitím dobrého softvéru využil naozaj maximum. Fotografie je možné spraviť s 2x násobným priblížením, alebo s režimom, ktorý vytvára fotografiu so zamaskovaným pozadím. Naozaj, nie je mu čo vytknúť. Videa sú kvalitné, môžete využiť rozlíšenie QHD (2560×1140), FHD (1920×108) 18,5:9 (2224×1080) a nižšie. Rozlíšenia pre fotoaparát sú 4:3 vo veľkostiach 4032×3024 (12 M) a 2880×2160 (6,2 M), zatiaľ čo pri 16:9 je možné použiť 4032×2268 (9,1 M) a ďalšie.

Režimov je naozaj veľa, na prednej kamere nechýba široké selfie, selektívne zobrazenie a virtuálna snímka. Ďaľšie módy je možné stiahnuť, napr. animovanú GIF snímku. Taktiež fotoaparát na prednej strane má množstvo efektov na vylepšenia selfie ešte pred tým, než fotografia vznikne. Zaujímavé sú aj nálepky, podobne ako na aplikácií SnapChat. Na zadnom fotoaparáte zase možno využiť fotografiu so zamaskovaným, teda rozostrením pozadím, nazývanú ako dyn. zaostrenie. Naozaj, fotoaparátu nie je čo vytknúť, pokiaľ sa chcete s fotografiou vyhrať, je tu profesionálny režim s vlastným nastavením ISO, uzávierky a zaostrením.

Batéria

Treba podotknúť, že Samsung si po minuloročnom faile s vybuchovaním Note 7 dal naozaj záležať. Pozberal všetky kusy a začal s masovým testovaním, aby zistil čo bolo príčinou týchto výbuchov. Pokiaľ Vás zaujíma, môžete si pozrieť hodinové video s vysvetľovaním. Späť k Note 8, áno, musím podotknúť, že tá batéria je slabšia akú má S8 a S8 Plus. Ale nie je to katastrofa, drží sa naozaj dobre.

Po 3 hodinách neustáleho používania (Messenger, testovanie funkcií) je stále na 65%. Zatiaľ čo za 7 hodín po plnom nabití spadlo len 5%. Niekoľko vecí som postrehol bez zapnutých režimov šetrenia energie. 7 hodín spánku smartfón zoberie iba 2-3%. Nabitie z 15% na 100% trvá hodinu a 50 minút. Vydrží skoro celý deň pri bežnom používaní. Nižšie je niekoľko štatistík. Moje preferencie : displej jas 1/3, mobilné data skoro stále zapnuté, synchronizácia. Pokiaľ však sa chystáte na dlhý deň a budete ho používať neustále odporúčam aktivovať stredný režím šetrenia. Síce nedostanete na každý jeden email upozornenie, ale vydrž bude naozaj veľmi dobra.

Zrhnutie

Osobne ma Samsung Galaxy Note 8 prekvapil, ale zároveň trochu aj sklamal. V prvom rade je to ideálny a výkonný smartfón, ktorý sa dá označiť ako aj ako ideálny firemný smartfón. V druhom rade je krásny, s naozaj najlepším displejom a dobrým duálnym fotoaparátom je ideálny na držanie toho najlepšieho čo na trhu je. Bohužiaľ má malé nedostatky, ktoré sú pre mňa podstatné. Veľmi málo zahnutý displej, nakoľko som zvyknutý na Note Edge, ktorý mal len jednu hranu zahnutú, no malo to lepšie využitie ako zahnuté obe strany. Druhou stránkou je absencia infračerveného portu, ktorým bežne zapínam a vypínam televíziu, klimatizáciu.

Odhliadnuc od týchto drobností a príliš vysokej ceny je to ideálny smartfón pre každého, kto ide po výkonnom a štýlovom zariadení. Najvýkonnejší a najlepší smartfón na trhu s množstvom funkcionalít. S nesmiernym displejom, prvotriednym fotoaparátom, hladkým a vypracovaným softvérom a stylusom vždy ruke prináša Galaxy Note 8 ako dokonalý počítač v podobe phatabletu.

Kvalitný a odolný displej, dostatočný na využitie stylusu
Výborný fotoaparát s niekoľkými režimami
Ochrana proti vode a prachu
Naozaj štýlový dizajn a dobre uchopenie
Veľkolepý S-Pen s množstvom funkcií

Chyba infračervený port
Veľmi málo zahnutý displej

Zobraziť Samsung Galaxy Note 8 v obchode

Prečo radšej slovenská distribúcia než európska

Tento smartfón predáva viac e-shopov, niektorí predávajú za originálnu cenu slovenskú distribúciu a niektorí o 100 až 200 € lacnejšie. Je ale treba myslieť na to, že európska distribúcia z lacnejších e-shopov znamená, že sú tieto telefóny z Poľska a pod. krajín. Pokiaľ nemáte slovenskú distribúciu, nemôžete využiť službu Moje Galaxy. Moje Galaxy je služba, ktorá vám umožňuje prioritný servis do 1 hodiny v Bratislave a v Žiline. Pokiaľ sa ale nachádzate v inom meste, stačí zavolať kuriérovi, ktorý si váš smartfón zadarmo vyzdvihne a za ten čas dostanete dočasné zariadenie. Je tu teda istota, pokiaľ sa niečo pokazí, Samsung to bude prioritne riešiť.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset