Recenzie Xbox

12 dôvodov prečo som si zvolil Xbox One pred PS4

Ak sa pozriete na rôzne internetové diskusie, porovnávače cien, všade nájdete ľudí ktorí sa hádajú, ktorá konzola je lepšia. Playstation 4 alebo Xbox One ? V tomto článku Vám poviem o 11 dôvodoch prečo si vybrať práve Xbox One. Po 3 rokoch používania Xbox 360 som sa rozhodol, že si kúpim novú konzolu. Výber bol náročnejší, no vybral som si Xbox One pre tieto dôvody.

1. Cena hier

Konzola je určená pre hranie, preto rozhodujú aj ceny hier. Samozrejme ceny sa menia. No najväčší rozdiel je vidno, pokiaľ nakupujete priamo z Xbox Live Store alebo Playstation store. Xbox One totiž neblokuje región a tak si môžete nakúpiť hry z Ruska za oveľa lacnejšie ceny. Pozrite si článok – Ako nakupovať Xbox One hry lacnejšie, za menej ako polovičné ceny.


2. Cena Xbox Live Gold vs. Playstation Plus

Na oboch konzolách si môžete zakúpiť členstvo, vďaka ktorému môžete hrať hry online a máte výhody. Výhody sú najmä tie, že máte 2 hry každý zdarma mesiac, taktiež exkluzívne zľavy. Playstation ponúka jedno členstvo pre PS3, PS4, PS Vita. Samozrejme aj Xbox pre X360 a Xbox One. Obe členstva sú ako vidíte na obrázku cenovo skoro rovnaké.

Cena Playstation PLUS
Cena Playstation Plus
Cena Xbox Live Gold
Cena Xbox Live Gold

Ale na internete môžeme ušetriť pri Xbox Live GOLD, napr. na ebayi som si kúpil 12 mesačné členstvo za 28 dolárov.

Členstvo Xbox One Pre Mna

No pri PS4 PLUS členstve veľké rozdiely v cene nenájdete.

Ebay Členstvo PS4

3. Xbox Live Gold Games & Playstation Plus Free games

Ako som spomínal, sú 2 hry na mesiac zdarma pri členstvách. Každého bavia iné hry, no podľa ponuky Xbox má lepšie hry pre Xbox One, ako Playstation pre PS4. Pre porovnanie pridávam obrázky. Tu nájdete všetky hry zdarma pre členov Xbox One a PS4.

Xbox One

Hry pre Xbox Gold členov zdarma
Hry pre Xbox Gold členov zdarma

PS4

Hry pre Playstation Plus členov zdarma
Hry pre Playstation Plus členov zdarma

4. EA Acess

Koľko hier si kúpite za 25€ ? Odpoveď je to 13 hier od EA. Za 22€ (Ak ste v českom regióne) si môžete zaplatiť členstvo na rok, čo znamená, že môžete hrať hry ako Fifa 18, NHL 18, Battlefield Hardline, UFC, Need for speed rivals a pod. na celý rok. Bez toho, aby ste si kúpili každú jednu hru. Playstation ma podobnú službu Playstation now, no zatiaľ dostupnú iba v US, UK a Kanade.

EA Acess

5. Kinect

Kinect bol hlavný dôvod prečo som si kúpil Xbox 360 namiesto PS3. Počet hier pre xbox 360 s kinectom je 130. Pre Xbox One je to len 5 (DVD) a 120 (Xbox Live Store). Nejde o veľa hier, ale časom sa určite rozrastú a predsa len je lepšie športovať aj pri xboxe, ako len hrať hry.

6. Nie je to iba herná konzola, je to multi zariadenie

Playstation je robený najmä pre hranie. Na xboxe môžete zapojiť káblovú televíziu, pozerať filmy z hardisku. Využiť množstvo aplikácií ako YouTube, Twitch, Facebook a pod. Samozrejmosťou je internetový prehliadač Microsoft Edge, ktorý zvláda všetky online filmy a seriály. Odporúčam si v konzole dať anglickú lokáciu, aby ste mohli využívať viacero aplikácií a taktiež zobrazovanie denných zliav pre Xbox Gold členov a neovplyvni to vaše členstvo.Xbox DashBoard

7. Spätná kompatibilita hier z Xbox 360 zdarma

Ak ste predali svoj starý Xbox 360 a chcete si zahrať niektoré hry z neho, ktoré ste si zakúpili, tak si ich môžete zahrať aj na Xbox One. Zoznam obsahuje 309 hier. Každý mesiac ale pribúdajú nové.

8. Xbox Ovládač

Pred niekoľkými rokmi som mal PlayStation 2, bola to skvelá herná konzola v tej dobe. Bohužiaľ nevyhovoval mi ovládač. Kedže každý sme si iný, navykneme si na niečo iné a každému vyhovuje niečo iné. No mne oveľa viac vyhovuje Xbox ovládač. Najväčší rozdiel medzi PS4 ovládačom a Xbox One ovládačom môžete pocítiť najmä pri hraní Battlefield, Quantum Break, alebo Sunset Overdrive. V strieľačkách totiž pri streľbe nevibruje celý ovládač, ale iba RT a LT tlačítka, ktoré používate s ukazovákom. Vytvára to trošku iný zážitok a oveľa lepšie precítenie.

9. Podpora externého hardisku

Je Vám malo 500 GB na hry ? Tak pripojte napr. svoj 2 externý hardisk. Môžete ho použiť na pozeranie filmov, hier, ale je možné ho naformátovať aj pre inštalácie hier. Na Playstation 4 svoj externý disk nemôžete pripojiť, teda ani si z neho pozrieť filmy, fotografie a pod.

Upozornenie : Už niekoľko mesiacov to môže aj PS4.

10.Multitasking

Chcete pri hraní hier počúvať obľúbené rádio, pozerať film, pozerať seriál z internetu ? S funkciou snap si môžete jednoducho presunúť aplikácie ako YouTube, prehliadač hudby, videí na pravú stranu obrázky. Aplikácia sa teda bude zobrazovať na 1/4 priestoru obrazovky. Užitočná funkcia, ktorú PS4 neobsahuje.

Upozornenie : Táto funkcia bola odstránená, pre zrýchlenie výkonu Xbox One v roku 2017.

11. Achievements

Samozrejme aj Playstation má svoje trophies. Ale Xbox vás za nich aj odmeňuje, ponúka challenge achievementy, za každý achievement máte obrázok, ktorý si môžete nastaviť ako pozadie. Napríklad ja som zberateľom Xbox achievementov, s portálom TrueAchievements, si môžete pozrieť vaše nazbierané achievementy a štatistiku hrania. S appkou na Xbox One si môžete pozrieť návody ako na achievementy rovno v konzole.

12. Je tichšia

Veľa majiteľov PS4 sa sťažuje na to, že konzola nie je tichá. Naopak Xbox One je úplne tichý. Dokonca môžete nechať aj sťahovanie hier na noc, pretože konzolu nie je vôbec počuť.

Netvrdím, že PS4 je zlá konzola, to vôbec nie. Aj Playstation 4 má mnoho výhod oproti Xbox One. Ale pre mňa bola lepšia voľba Xbox One.

Pár výhod, ktoré naopak Xbox One nemá :
  • Sony Playstation VR, virtuálna realita pre Playstation 4.
  • Počet hier pre PS4 je 866 k 494 Xbox hrám
  • SharePlay
  • Exkluzívne tituly

Aký Xbox One si vybrať ?

Jednoznačne odporúčam 1TB verziu bez kinectu. Dôvod ? Nemusíte sa obávať o priestor.

Zobraziť Xbox One S na Alze

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset