Konzoly PlayStation

Prečo PlayStation 5 než Xbox Series X

Ako dlhoročný fanúšik Xboxu, som po oznámení novej konzoly Xbox zostal sklamaný. PlayStation 5 mi učaroval a neľutujem. Z dlhoročného fanúšika Xbox som sa stal majiteľom PlayStation 5 a v najbližšej dobe to nechystám meniť. Tu sú dôvody prečo.

PlayStation 5 vs Xbox Series X

V roku 2015 som napísal rozsiahly článok – 12 dôvodov prečo som si zvolil Xbox One pred PS4, roky prešli a hry, ktoré som hral na Xbox One už nie sú to, čo by som chcel ďalej hrávať. Veľkou nevýhodou a zároveň konkurenčnou výhodou je exkluzivita hier. Hry sú dostupné iba pre jednu značku konzoly, príp. iba niektorú konzolu. Nie len ale aj ďalšie dôvody, prečo som sa rozhodol prejsť na PlayStation 5 nájdete nižšie.


Dôvody, prečo PlayStation 5

Hodnotiť konzolu z významu výkonu pre mňa nemá vyznám, na to sú herné PC. Dizajn je taktiež zbytočné hodnotiť, každému sa niečo iné páči. Dôvody, ktoré sa ale dajú porovnávať sú.

1. Exkluzívne hry

Halo (X) alebo Uncharted (PS) ? Forza (X) alebo GT Sport (PS) ? Aj týmito otázkami je nutné sa zaoberať pri kúpe konzoly. Pretože exkluzívne hry sú bohužiaľ jeden z najčastejších dôvodov, prečo si ľudia vyberajú určitú konzolu. Po rokoch hrania Xboxu v exkluzívnych tituloch nevidím potenciál a hry ako Uncharted, The Last Of Us, Spiderman má naozaj chytili viac ako Xbox exkluzivity. Xbox exkluzivity taktiež ani nie sú exkluzivity pre Xbox, nakoľko väčšina hier sa dá hrať aj na Windows, len sa musí zakúpiť z Microsoft Store. Takže vlastniť Xbox je niekedy zbytočné, ak máte výkonný PC.

Zatiaľ čo PlayStation 5 má svoje tituly naozaj exkluzívne a veľmi dobré, séria Uncharted, nový Spiderman, Ratched and Clank a ďalšie. Neznamená to, že som predal Xbox, exkluzivity budem môcť hrať z oboch konzol, no PlayStation v ňom vyhráva a to riadne.

2. Xbox už neponúka hry lacno, PS5 má lacnejšie hry

Xbox bol v roku 2015 skvelou konzolou. Z dôvodu, že hry boli lacné, dali sa objednať za zlomok ceny z krajín kde príjmy sú nízke a ceny hier boli taktiež nízke. Nakupoval som o viac než polovicu lacnejšie. Tento problém ale vyriešil Xbox podobne ako Sony. Zablokovalo kreditné karty z celého sveta a platiť sa dá iba kartou, kde je zaregistrovaná. Výhoda lacných hier tak skončila a kupovať peniaze z iných krajín na kredity sa neoplatí.

Nakupovať sa tak už len dá z jednej meny a to je európska, kde sú ceny rovnaké ako pre najbohatšie národy európskeho spoločenstva. PS má v tomto jednu výhodu. Každá krajina ma separátnu cenu vrátane hier, členstva. Neviete tak kúpiť lacnejšie z internetu kódy a aktivovať. Pretože pre Slovensko nikto kódy na hry neponúka. Čo som postrehol, ceny pre Slovensko boli o niečo nižšie než v európskych krajinách ako sú Nemecko či Francúzsko s rovnakou menou.

3. Funkcie, ktoré som mal na Xboxe rád pominuli

Multitasking bola skvelá funkcia na Xbox One, popri hraní ste si zapli YouTube, prehliadač alebo široký výber aplikácií. Túto funkciu Xbox odstránil v roku 2017 a tým pádom prišiel o svoju veľkú výhodu.

Ďalšou veľkou funkciou bola Xbox Kinect, ktorá bohužiaľ skončila. Xbox ponúkal zábavné hranie pomocou športovania pred televíziou. Bohužiaľ úspech ale nezaznamenal, a tak táto technológia už nie je dostupná. V podstate môžem povedať, že športovanie pred televíziou sa presunulo na športovanie vo virtuálnej realite, pomocou VR headsetu akým je napr. PlayStation VR.

Taktiež PlayStation vyladil všetky svoje problémy ako sú podpora externého hardisku, či tichosť konzoly, ktoré som niekedy vyčítal.

4. Na xboxe už nebolo čo hrať, aj napriek ročnému Xbox Passu

Xbox spravil jednu zasadnú zmenu, členstvo Xbox Gold spojil s Xbox Game Pass. Xbox Gold je členstvo podobné ako je PS plus. Platíte si aby ste mohli hrať online, mesačne dostávate určený počet hier každý mesiac zdarma. Spojenie so službou Game Pass, ktorá umožňuje hrávať z knižnice +500 hier ľubovoľnú hru. Hráči, ktorí si zakúpili členstvo Xbox Gold na rok, dostali na rok zadarmo aj Game Pass na vyskúšanie s podmienkou, že ich členstvo sa potom spoji a budú platiť už iba drahší Xbox Pass.

Xbox Game Pass knižnica

PS Collection ako lepšia náhrada

V Xbox Game Pass je dostupných vyše 500 hier. Problém je ale, že tie hry sú pre mňa nezábavne, jedna sa najmä o RPG hry, scifi hry či rôzne ďalšie hry. Málo AAA titulov, či akčných hier alebo strieľačiek. Playstation 5 ponúka oveľa viac. PS Collection, sériu hier, ktorá je s predplatným Playstation Plus zdarma. Jedna sa o 20 hier, ktoré sú dostupné na hranie na PS5 a sú tam naozaj zábavne hry so žánrom pre mňa. Jedna sa o tieto hry:

 • Batman: Arkham Knight
 • Battlefield 1
 • Bloodborne
 • Call of Duty Black Ops III Zombies Chronicles
 • Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
 • Days Gone
 • Detroit: Become Human
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV
 • God of War
 • inFAMOUS: Second Son
 • The Last Guardian
 • The Last of Us Remastered
 • Monster Hunter: World
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5
 • Ratchet & Clank
 • Resident Evil 7: Biohazard
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • Until Dawn

5. EA Acess prišiel aj na PS5 ako EA Play

Na Xboxe si môžete zaplatiť EA členstvo na mesiac a rok a dostať za to všetky hry od EA, teda hry ako Fifa 20, NHL 20, Battlefield 1 či ďalšie. Toto členstvo prišlo aj na PlayStation a volá sa EA Play.

6. PlayStation VR

Aj keď PlayStation VR pre mňa ako majiteľa Oculus Rift nie je veľmi výhra, lebo už keď vyšiel PlayStation VR a testoval som ho, tak som sa necítil dobre. Aktuálne ale s výkonom najnovšieho PlayStation 5 a novo pripravovaným PlayStation VR2 to bude určite na vyššej úrovni.

7. Achievements alebo PlayStation Trophies

Veľkou výhodou Xboxu bolo zbieranie achievementov. Čiže za prejdenie kapitol, nájdenie tajných zberateľských kúskov v hre ste boli odmenený. Xbox za nich aj odmeňoval, ponúkal challenge achievementy, za každý achievement ste mohli dostať nejaký kus oblečenia pre vlastný avatar. Od avatarov sa ale odpustilo a tak prechod na PlayStation Trophies, kde namiesto Goldov, teda herného skóre vyjadreného v číslach, stálo počet bronzových, strieborných a zlatých medailí nebol ťažký. No úprimne pri toľkých hrách, ktoré ponúka PS nemám pocit, že budem zbierať trofeje.

8. Zvykol som si na nový ovládač, má lepšie funkcie

Vďaka prednainštalovanej hre Astro’s Playroom bolo zvyknúť si na nový ovládač naozaj ľahké. Veľmi zábavnou úvodnou skákačkou si vyskúšate všetky funkcie nového ovládača. Dotykový touchpad, mikrofón v ovládači, zvuk z ovládača pri špeciálnych herných efektoch má oveľa väčší potenciál, než ovládač od Xboxu. Naozaj to vtiahne do hry, ak nepoužívate slúchadla pri hraní. Ovládač má v sebe mikrofón, výhoda, aj nevýhoda. Záleží od toho akú hru hráte, výhodou ale je, že mikrofón sa da vypnúť.

PlayStation 5
PlayStation 5

9. PlayStation je robený pre hráčov, Xbox je konzola na všetko

Musím povedať, že PlayStation 5 je naozaj robený pre hráčov. Hra zadarmo, vďaka ktorej som sa naučil pracovať s ovládačom je naozaj dobrým spôsobom, ako hneď zapôsobiť na hráča. Zatiaľ čo Xbox je skôr v ponímaní, že je na všetko, množstvo rôznych aplikácií, ktoré sú ale v podstate zbytočné, nakoľko už niekoľko rokov je každá televízia vybavená Smart TV funkciou a aplikácie sú už v samotnej televízií.

PlayStation 5 alebo Xbox Series X ? Čo sa týka Xboxu, napíšem to isté ako som napísal niekedy. Netvrdím, že nová Xbox Series X je zlá konzola, to vôbec nie. Aktuálne je pre mňa lepšia voľba PS5 než Xbox Series X. Som rád, že som si objednal nový PS5 deň po oznámení, nakoľko som jeho majiteľom. Aktuálne je to dosť problém, keďže s počtom kusov je stále problém.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset
Hra
Hravam Call of Duty Modern Warfare 2