Android Android hry Android hry Recenzie

Pokemon GO – Pokémoni v rozšírenej realite, ktorí menia chôdzu

Hry v rozšírenej realite na smartfónoch majú veľký potenciál. Pokemon GO je novinka, ktorá vyšla len včera, ale len pre niektoré krajiny. Slovensko chýba, ale môžeme si ju aj napriek tomu zahrať. Táto hra ohúrila nie len mnoho fanúšikov hier a seriálu Pokémon, ale aj bežných hráčov. Nejde o hru, pri ktorej si sadnete, alebo ľahnete a hráte. Ide o hru v rozšírenej realite, čo znamená, že musíte chodiť po svete. Na smartfóne Vám beží hra, ktorá sleduje Váš pohyb a navôkol Vám ukazuje pokémonov, ktorí sú nablízko. Vy si ich cestou môžete chytiť, pomocou fotoaparátu. Musíte nasmerovať fotoaparát na pokémona, ktorý sa zobrazí na displeji.

TvorbaAvatara-PokemonGO
Tvorba Avatara

Princípom hry je prechádzať sa po skutočnom svete a objavovať skrytých pokémonov. Tých je možné zbierať, vymieňať a bojovať s nimi proti vašim priateľom a známym. Registrácia do hry je jednoduchá, stačí prepojiť hru s Google účtom, vytvorite si avatara a profil. Začíname ako je to zvykom u hier Pokemon pre Nintendo, výberom z troch pokemonov na začiatok. Charmander, Bulbasaur alebo Squirtle ? Môj výber bol jednoznačne Charmander. Po tom ako si chytíte svojho prvého pokemona, čo bude pravdepodobne doma sa môžete obliecť a vydať sa prírody.


Cestou niekde, si hneď na začiatok odporúčam aktivovať Incense. Ide o niečo, čím sa divoký pokémoni budu 30 min. zobrazovať stále pri Vás, takže hneď môžete nachytať pekný počet pokémonov.

Svet-PokemonGO
Svet v Pokemon GO

Následne môžete po minutke alebo dvoch zbadať prvého pokémona na chodníku pri Vás.
Máte na výber buď ho budete ignorovať, alebo tá lepšia možnosť je ho chytiť. Ak teda ho budete chcieť chytiť, stačí naňho kliknúť. Následne sa zapne kamera, ktorá spraví princíp rozšírenej reality. Teda otvorí sa Vám fotoaparát a šípkami Vám bude ukazovať kde sa nachádza pokémon v 360 stupňoch. Ak teda natočíte na ten správny uhol a nájdete pokémona, musíte ho chytiť.
Chytanie pokémonov je zložitejšie, vašou úlohou je hodiť pokéball na pokémona, tak aby ste trafili do zeleneho kruhu, ktorý sa pohybuje. Náročne na vysvetlenie, jednoduchšie to bude pre Vás v praxi. Máte obmedzený počet pokeballov, preto je treba trafiť správne. Máte na výber tri možnosti ako dostať nové pokébally, buď novým levelom, alebo navštevovaním významných pamiatok, alebo ako je to zvykom pri hrách zdarma “in-app” nákupmi.

Chytanie Nidorana
Chytanie Nidorana

V hre nechýbajú ani známe prvky ako pokédex, teda databáza všetkých pokémonov. Pokémonov si môžete samozrejme vylepšovať, teda najmä ich schopnosti. Taktiež nechýba ani evolúcia pokémonov.

 

 

 

 

 

 

Pokémony sú v 3D, takže si ich môžete aj pozrieť detailne, nechýbajú ani animácie. Zaujímavý je aj samotný zvuk, so všetkými efektami, takže je dobre nosiť aj slúchadlá.

Po nazbieraní dostatočného počtu pokémonov, môžete skúsiť gym na zápasenie, ktorá sa nachádza na významných miestach. Hlavnou podmienkou je ale mať min. level 5. Základom ale je vybrať si jeden z troch tímov – žltý, modrý a červený. Tie medzi sebou súperia. Takže hneď ako získate level 5, poponáhľajte sa odchytiť si gym, dokiaľ je voľna. Pri leveli 5 získate aj 10 minci a jeden egg, z ktorého sa môže vyliahnuť pokémon. Stačí len aktivovať egg a prejsť 2 km.

 

Vyber teamu
Bojujú proti sebe 3 tými – žltý, červený a modrý

Gym je vlastné jedine miesto, kde sa dá zápasiť, čo je škoda. Čakal som niečo ako zápasy proti neznámym trénerom, priateľom v reálnom čase, kombinácie útokov, tak ako to bolo zvykom pri Pokemon Red,Yellow, či Emerald na GBA. Miesto toho sa dočkáme len miesta, kde si niekto obsadí a vloží tam najsilnejšieho pokémona. Teda napr. ak si ja vyberiem modrý tým, môžem isť dobiť iba žlté a červene telocvične. Ak porazím pokémona, gym bude moja, teda modra a ja v nej budem nový leader. Ak už niekto obsadil v meste modrú telocvičnú, môžem pridať svojich pokémonov, na ochranu telocvične.

 

Podstatou dobývania inej gym je jednoducho klikanie po inom pokémonovi, žiadna kombinácia útokov, či logické použivanie útokov. Je to veľká škoda.

 

 

Táto hra mení môj štýl chôdze na pár dni, možno mesiacov. Miesto bežnej chôdze budem pozerať do smartfónu a zberať pokémonov. Áno, je pravda že mnoho ľudí sa bude čudovať, keď budete chodiť a používať svoj mobil na chytanie pokémonov, no ak Vás nezaujímajú názory iných, tak je to skvelá hra. Jednoznačne odporúčam každému.  🙂

Hra je už dostupná v Obchode Play, ale pri pokuse o prevzatie sa dozvieme, že zariadenie nie je kompatibilné. Ide o to, že sa nachádzame v regióne, pre ktorý hra ešte nebola uvoľnená. V Európe ani USA zatiaľ hru možné hrať nie je. Teda nie oficiálnym spôsobom. Aktualizácia : 16.7.2016 už je Pokemon GO dostupný aj pre Slovensko a Česku republiku

Pokémon GO
Pokémon GO
Developer: Niantic, Inc.
Price: Free

Pre nedočkavcov, ako som ja, je tu APK balíček. Inštaláciu z APK balíčka vykonávajte na vlastné riziko a neberiem na seba žiadnu zodpovednosť v prípade akýchkoľvek problémov. Tato verzia, má podľa autorov chybu a to takú, že vybíja rýchlejšie batériu, preto odporúčam v nastaveniach kliknúť “save power”. Čo sa týka samotnej hry je dostupná od Android 4.4 a vyšší, a vyžaduje aspoň 500MB pamäte RAM na hranie, samozrejmosťou je mobilný internet a GPS.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset