Zaujímavosti

Niekoľko faktov o sladkosti M&M’s

Nie som síce food bloger, ale M&M je sladkosť, ktorá nemá konkurenciu a preto som sa rozhodol napísať menší netradičný článok. Určite to poznáte Červeného a Žltého na obaloch čokoládových cukríkov s rôznou farbou, vedeli ste o nich aj tieto fakty ?

Čo znamená M&M ?

Názov tejto sladkosti je až príliš jednoduchý. Dve M a medzi nimi znak &(and), po slovensky a. Čo táto značka znamená ? M&M čokoládové cukríky predstavujú iniciály svojich dvoch amerických vynálezcov Forresta Marsa a Bruca Murrieho. Forrest je v skutočnosti syn Franca Marsa, zakladateľa spoločnosti zodpovednej za výrobu Milky Way, Snickers a samozrejme Mars.


Hnedé a Žlté

M&M na Slovensku môžeme nájsť v dvoch verziách. Hnedé, v ktorých nájdeme čokoládové bonbóny rôznej farby, alebo žlté v rozdielnych veľkostiach a po zakúsnuti v nich môžeme nájsť arašid. Čokoládové a arašidové bonbóny môžeme nájsť v červenej, žltej, oranžovej, zelenej, hnedej a modrej farbe.  Na slovenskú sú v 45g, 90g, 150g baleniach. V Amerike, ale aj v iných krajinách sú bežne dostupné 1 kg balenia. Takéto balenia sú taktiež dostupné v duty-free obchodoch na európskych letoviskách.

wr_10_mms_pn-45g_3d wr_10_mms_choco-45g_3d

Každá chutí inak

Možno ste si všimli, že každá farba bonbónu chutí inak. Podľa Wikipédie by mala mať chuť červená mliečnej čokolády, žltá – arašid, modrá – mandľa, zelená – tmavá čokoláda s mentolom, oranžová vraj praclík a hnedá tmavá čokoláda.

Boli vytvorené pre vojakov

2012-10-26-1942mmswarposterarmy1M&M´s vznikli v roku 1941. Boli vytvorené pre vojakov, tak aby sa neroztopili. M & M sa teda stali neuveriteľne populárne medzi vojakmi, kvôli schopnosti udržať ich kvalitu aj cez rozmanité teploty na dlhých cestách. Potom, keď vojna skončila v roku 1945, M&M boli sprístupnené verejnosti.

V každej krajine iná chuť

Toto bohužiaľ nie je overený fakt, je to moje zistenie. Po tom čo som chutnal americké, anglické, poľské, rakúske zistil som, že ide o rozdiel. Zatiaľ čo slovenské, ktoré sú vyrábané v Poľsku sú úžasne, tie rakúske mi vôbec nechutili, ako by boli úplne iné. Americké, boli taktiež skvelé. Medzi poľskými a M&M kupovanými z Rakúska bolo vidno rozdiel v zložení. Medzi poľskými a anglickými som nenašiel žiadny rozdiel.

mmky
Áno, milujem M&M’s

M&M´s sa konzumovali aj vo vesmíre

mms-spaceM&M´sú slávne po celom svete a nielen v ňom svedčí aj to, že sa od roku 1982 stali neoddeliteľnou súčasťou výbavy každej raketovej misie do vesmíru. Okrem toho boli o dva roky neskôr vyhlásené ako oficiálna desiatová a olovrantová dobrota olympijských hier v Los Angeles.

Niekoľko druhov v Amerike

pumpkin-spice-mmsBohužiaľ iba v Amerike môžeme nájsť veľké množstvo rôznych chuti. Za spomenutie stojí napr. biela čokoláda, kokos, škorica, mocha, malina, jahoda a Late.

 

 

Ďalšie fakty

  1. Továreň v New Jersey vyrába 2 milióny M&M’s každých osem hodín
  2. Bola vytvorená krava z 67,000 M&M’s na 50. výročie od vzniku
  3. Červené M&M´s boli od roku 1970 na niekoľko rokov zakázané pre podozrenie z farbiva spôsobujúceho rakovinu

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset
Hra
Hravam Call of Duty Modern Warfare 2