IT PC Zaujímavosti

Ako jednoducho vytvoriť printscreen a zdieľať ho

Ako web developer sa často stretávam s problémami s web-stránkou mojich klientov. Častokrát je ten problém samozrejme napísaný, no nie vždy sa dá textom pochopiť, kde konkrétne sa nachádza problém. Preto je tu program, ktorý nie len uľahčí prácu mne, ale určite aj každému jednému, kto používa počítač. Stačí jednoducho stlačiť Prt Sc, vybrať označenie, prípadne niečo dopísať. Následne už len stačí vložiť do emailu, správy na Facebooku, alebo vytvoriť odkaz, ktorý môžete poslať.

Tlačidlo PrintScreen

Print Screen je názov klávesy, ktorá má za funkciu zachytiť aktuálne zobrazený obsah na obrazovke počítača. Jeho poloha na klávesnici je mierne premenlivá, ale prakticky vždy sa nachádza v najvyššom riadku napravo od množiny funkčných kláves F1 – F12. Niekedy je tlačidlo opísané celým slovom, ale vo väčšine prípadov je opis skrátený. Skratka nie je zjednotená, takže môžete vidieť verzie PrtSc, Print Scrn, Prt Scr, Prnt Scrn alebo Prt Scn. Stlačením tlačidla sa tak nasníma monitor a automaticky sa uloží do schránky. Problémom ale je, že sa zosníma celá obrazovka a málo kedy sa dá vložiť do správy na Facebooku či niekde inde.

Print Screen tlačitko
Print Screen tlačítko na Ornata Chroma klávesnici


Ako vytvoriť printscreen

Na vytvorenie screenshotu je viacero nástrojov, teda programov, ktoré sa inštalujú na Windows. Ja som dlhodobo používal Lightshot. LightShot je program, ktorý mi pomohol vyriešiť problémy za pár sekúnd. Tento program je určený pre operačný systém Windows, Mac a aj pre Linux (pomocou Wine). Po nainštalovaní tohto programu sa Vám po kliknutí tlačidla Prt Scr objaví zmrazená obrazovka a z tej si môžete vybrať ľubovoľnú oblasť. Po vybraní oblasti, môžete dodatočne ešte oblasť rozšíriť, prípadne zúžiť. Taktiež môžete do oblasti niečo zakresliť, zvýrazniť, napísať, využiť šípku, obdĺžnik a pod.

Jednoducho viete dokresliť, vytvoriť šípku, napísať text bez toho, aby ste museli ísť do editora fotiek. Dokonalý printscreen

Jednoduché kopírovanie, zdieľanie, tlačenie printscreenu

Najväčšia výhoda vytvárania obrázkov monitora cez LightShot je tá, že jednoducho viete vybranú časť zdieľať. Prvou možnosťou je na označenú oblasť použiť skratku na kopírovanie ( Ctrl + C ) a následne vložiť (Ctrl + V) do mailu, Facebook správy, prípadne iných stránok, ktoré umožňujú vkladať obrázky. Druhou možnosťou je samozrejme uložiť do PC. Treťou možnosťou je okamžité tlačenie, na ktoré je ale potrebné mať zosynchronizovanú tlačiareň. Štvrtou možnosťou je zaujímavá funkcia hľadať podľa obrázka. Tá šetrí ozaj čas, napr. stačí ak dostanete žiadosť o priateľstvo od osoby, ktorá neviete či je reálna. Stačí tak len označiť oblasť profilovky a dať vyhľadávať podobné na Google.

Piata je ta najlepšia a najjednoduchšia pre zasielanie tam, kde nie je možné posielať obrázky, iba text. Môžete tak jednoducho kliknúť na nahrať do prnt.sc, čo je stránka autorov tohto programu. Tam budete mať po prihlásený cez Google+ svoju zbierku printscreenov. Je to v podstate tak, že to nahráte na stránku prnt.scr do svojej galérie. Netreba ale zabúdať, že všetky obrázky sú dostupné pre verejnosť. Preto si treba dávať pozor a nezadávať a nezdieľať touto cestou žiadne heslá, alebo dôležité údaje.

ShareX je lepší program na tvorbu screenshotov

Po dlhom používaní programu Lightshot som ale hľadal lepšiu alternatívu, nakoľko mi Eset detegoval nebezpečenstvo a tak som vymenil za lepší a prepracovanejší nástroj ShareX, ktorý je taktiež zadarmo. Ide o open-source program, ktorý je taktiež úplne zadarmo a umožňuje lepšie možnosti a to zobrazovanie vytvorených screenshotov v aplikácii, rozpoznávanie textu z obrázku, ale aj lepšie funkcionality na zakreslenie podstaty pri tvorbe screenshotu.

ShareX program
ShareX dokáže dokonca urobiť OCR skén priamo v aplikácii a získať z obrázku text

Printscreen uľahčuje život

Program na tvorbu printscreenov odporúčam mať nainštalovaný na každom počítači. Uľahčuje tvorbu printscreenov, robí jednoduchšie dorozumievanie na internete a vytvára rýchlejšiu komunikáciu. Netreba ale však zabúdať na bezpečnosť a na zdieľanie pomocou nahrávania na stránok autorov. Tento program som odporučil veľa mojím klientom, kamarátom a odporúčam ho aj Vám. Predsa len, je efektívnejšie riešiť problémy s dokumentom, do ktorého vložíte 20 ukážok, než 20 vecí opísať textom.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, VR, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem od roku 2014 o VR vo web magazíne o virtuálnej realite. Tvorím web stránky, e-shopy, riešenia na mieru, či úpravy stránok a pod. Som WordPress freelancer. Venujem sa aj tvorbe vlastných Android aplikácií. Vytvoril som aplikácie Diktáty, či aplikácie Letecké Testy.

Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

Odber noviniek

Reklama


Ocenenia


Čo odporúčam a používam

Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Fold sériu

Webhosting
Websupport logo

Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset