Recenzie Xbox

12 dôvodov prečo som si zvolil Xbox One pred PS4

Ak sa pozriete na rôzne internetové diskusie, porovnávače cien, všade nájdete ľudí ktorí sa hádajú, ktorá konzola je lepšia. Playstation 4 alebo Xbox One ? V tomto článku Vám poviem o 11 dôvodoch prečo si vybrať práve Xbox One.

Po 3 rokoch používania Xbox 360 som sa rozhodol, že si kúpim novú konzolu. Výber bol náročnejší, no vybral som si Xbox One pre tieto dôvody.

1. Cena hier

Konzola je určená pre hranie, preto rozhodujú aj ceny hier. Nižšie sú 3 populárne hry, ako si môžete všimnúť, síce o pár eur, no hry pre Xbox One sú lacnejšie.

Xbox One PS4
Kde kúpiť FIFA 17?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Kde kúpiť FIFA 17?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Kde kúpiť Far Cry 4?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Kde kúpiť Far Cry 4?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Kde kúpiť Steep?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Kde kúpiť Steep?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Samozrejme ceny sa menia a rozdielne sú aj keď ich nakupujete priamo z Xbox Live Store alebo Playstation store.

Ako nakupovať Xbox One hry lacnejšie, za menej ako polovičné ceny

2. Cena Xbox Live Gold vs. Playstation Plus

Na oboch konzolách si môžete zakúpiť členstvo, vďaka ktorému môžete hrať hry online a máte výhody. Výhody sú najmä tie, že máte 2 hry každý zdarma mesiac, taktiež exkluzívne zľavy. Playstation ponúka jedno členstvo pre PS3, PS4, PS Vita. Samozrejme aj Xbox pre X360 a Xbox One. Obe členstva sú ako vidíte na obrázku cenovo skoro rovnaké.

Cena Playstation PLUS
Cena Playstation Plus
Cena Xbox Live Gold
Cena Xbox Live Gold

Ale na internete môžeme ušetriť pri Xbox Live GOLD, napr. na ebayi som si kúpil 12 mesačné členstvo za 28 dolárov.

Členstvo Xbox One Pre Mna

No pri PS4 PLUS členstve veľké rozdiely v cene nenájdete.

Ebay Členstvo PS4

3. Xbox Live Gold Games & Playstation Plus Free games

Ako som spomínal, sú 2 hry na mesiac zdarma pri členstvách. Každého bavia iné hry, no podľa ponuky Xbox má lepšie hry pre Xbox One, ako Playstation pre PS4. Pre porovnanie pridávam obrázky. Tu nájdete všetky hry zdarma pre členov Xbox One a PS4.

Xbox One

Hry pre Xbox Gold členov zdarma
Hry pre Xbox Gold členov zdarma

PS4

Hry pre Playstation Plus členov zdarma
Hry pre Playstation Plus členov zdarma

4. EA Acess

Koľko hier si kúpite za 25€ ? Odpoveď je to 13 hier od EA. Za 22€ (Ak ste v českom regióne) si môžete zaplatiť členstvo na rok, čo znamená, že môžete hrať hry ako Fifa 15, NHL 15, Battlefield Hardline, UFC, Need for speed rivals a pod. na celý rok. Bez toho, aby ste si kúpili každú jednu hru. Playstation ma podobnú službu Playstation now, no zatiaľ dostupnú iba v US, UK a Kanade.

EA Acess

5. Kinect

Kinect bol hlavný dôvod prečo som si kúpil Xbox 360 namiesto PS3. Počet hier pre xbox 360 s kinectom je 130. Pre Xbox One je to len 5 (DVD) a 120(Xbox Live Store). Nejde o veľa hier, ale časom sa určite rozrastú a predsa len je lepšie športovať aj pri xboxe, ako len hrať hry.

 

6. Nie je to iba herná konzola, je to multi zariadenie

Playstation je robený najmä pre hranie. Na xboxe môžete zapojiť káblovú televíziu, pozerať filmy z hardisku. Využiť množstvo aplikácií ako Youtube, Twitch, Facebook a pod. Samozrejmosťou je internetový prehliadač Microsoft Edge, ktorý zvláda všetky online filmy a seriály. Odporúčam si v konzole dať anglickú lokáciu, aby ste mohli využívať viacero aplikácií a taktiež zobrazovanie denných zliav pre Xbox Gold členov a neovyplní to vaše členstvo.Xbox DashBoard

7. Spätná kompatibilita hier z Xbox 360 zdarma

Ak ste predali svoj starý Xbox 360 a chcete si zahrať niektoré hry z neho, ktoré ste si zakúpili, tak si ich môžete zahrať aj na Xbox One. Zoznam obsahuje 309 hier. Každý mesiac ale pribúdajú nové.

8. Xbox Ovládač

Ako malý som mal PlayStation 2, bola to skvelá herná konzola v tej dobe. Bohužiaľ nevyhovoval mi ovládač. Kedže každý sme si iný, navykneme si na niečo iné a každému vyhovuje niečo iné. No mne oveľa viac vyhovuje Xbox ovládač. Najväčší rozdiel medzi PS4 ovládačom a Xbox One ovládačom môžete pocítiť najmä pri hraní Battlefield, Quantum Break, alebo Sunset Overdrive. V strieľačkách totiž pri streľbe nevibruje celý ovládač, ale iba RT a LT tlačítka, ktoré používate s ukazovákom. Vytvára to trošku iný zážitok a oveľa lepšie precítenie.

9. Podpora externého hardisku

Je Vám malo 500 GB na hry ? Tak pripojte napr. svoj 4 TB hardisk. Môžete ho použiť na pozeranie filmov, hier, ale je možné ho naformátovať aj pre inštalácie hier. Na Playstation 4 svoj externý disk nemôžete pripojiť, teda ani si z neho pozrieť filmy, fotografie a pod.

10.Multitasking

Chcete pri hraní hier počúvať obľúbené rádio, pozerať film, pozerať seriál z internetu ? S funkciou snap si môžete jednoducho presunúť aplikácie ako YouTube, prehliadač hudby, videí na pravú stranu obrázky. Aplikácia sa teda bude zobrazovať na 1/4 priestoru obrazovky. Užitočná funkcia, ktorú PS4 neobsahuje.

11. Achievements

Samozrejme aj Playstation má svoje trophies. Ale Xbox vás za nich aj odmeňuje, ponúka challenge achievementy, za každý achievement máte obrázok, ktorý si môžete nastaviť ako pozadie. Napríklad ja som zberateľom Xbox achievementov, s portálom TrueAchievements, si môžete pozrieť vaše nazbierané achievementy a štatistiku hrania. S appkou na Xbox One si môžete pozrieť návody ako na achievementy rovno v konzole.

 

12. Je tichšia

Veľa majiteľov PS4 sa sťažuje na to, že konzola nie je tichá. Naopak Xbox One je úplne tichý. Dokonca môžete nechať aj sťahovanie hier na noc, pretože konzolu nie je vôbec počuť.

Netvrdím, že PS4 je zlá konzola, to vôbec nie. Aj Playstation 4 má mnoho výhod oproti Xbox One. Ale pre mňa bola lepšia voľba Xbox One.

Pár výhod, ktoré naopak Xbox One nemá :
 • Sony Playstation VR, virtuálna realita pre Playstation 4.
 • Počet hier pre PS4 je 866 k 494 Xbox hrám
 • SharePlay

Aký Xbox One si vybrať ?

Jednoznačne odporúčam 1TB verziu bez kinectu. Dôvod ? Nemusíte sa obávať o priestor, je iba drahšia o 20€ ako 500GB.

Microsoft Xbox One 1TB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

12 dôvodov prečo som si zvolil Xbox One pred PS4
 • michal

  iba reklama na Xbox 1

  • Ďakujem za tvoj názor, bohužiaľ sklamem ťa, nejde o žiadnu reklamu. Rozmýšľal som akú konzolu by som si vybral a prečo. Máš tu 11 bodov, pri ktorom je každý jeden bod jasne vysvetlený prečo. 🙂

 • Thomas Night

  Sakra to sú obmedzenia hoši keby výrobcovia hier neboli taký zaprdený tak herne PC je 1000x lepšie,grafika, ovládanie, výmena všetko je lepšie a tie dve generácie konzoly určite prežije a stále to bude lepšie ako Xbox one alebo ps4 ja som si kúpil xbox 360 len pre kinect pohybový senzor inak všetky „Akčne“ tak to zaškatulkuiem hry som jednoznačne hral na PC ale keby som si mal vybrať tak si vezmem asi PS4 lebo je prelomová v PS4 VR je to lacnejšie ako HTC Vive alebo Oculus Rift HD no a Xbox One ak nevyrobí VR tak skončí príliš rýchlo lebo tato doba je age of virtual reality a ta grafika hoši je naozaj strašná hlavne na xbox one trošku výbuch a odraz omg to sa naozaj nemá čím chváliť zmenili rozlíšenie a už je dobre fuuu nie nie hoši mňa na takéto sračky nenahovoríte kvôli konzolám a tabletom a smártf….sa ani poriadne nadupané hry nerobia ja som si dva roky nezahral niečo kde by som videl nejaký rozdiel dokonca výrobcovia komponentov na PC nemajú čo vyrábať stále sú tie procesory nevyužité ani grafika nenapreduje to je zlata doba pre výrobcov konzol výrobcovia čipov musia zmenšiť čipy a znížiť spotrebu aby zasa to smart….. a notebook a podobne prenosné zariadenia mohli mať vyšší výkon a hlavne aby to nepapalo toľko energie takže si zapamätajte nie nie ani PS4 ani Xbox one nemá na herný PC, sony začalo vyrábať ps kvôli kompaktnosti všetko spolu zapneš a hráš jednoduché to pochopia ľudia čo prežili segu,nintendo,comodor, až potom prišlo multimediálne PC začalo predbiehať výkonom konzoly 😀 dneska keď sa pozriem do minulosti nebola iná možnosť hry sa dáko na PC neriešili aspoň u nás, tak ako prve bolo dáke skákačky a podobne kockavé formule vesmírne Strieľačky atd… ale keď vyšla prvá pecka 3d hra tomb raider 1996 od eidosu česť programátorom eidosu koniec kockám a počiatok novej doby hier boli tam už tituly hier ako duke nuke par ďalších fps ktoré sa opakujú do dnes a vtedy sa mi zdá že práve vyšla PlayStation odštartovala svoju dlhu cestu až do dnes a stále niečim prekvapuje ak konzola a ak nova konzola tak jednoznačne PS4 s VR nič momentálne lepšie na trhu nie je.

  • Pozri sa
   1) Herné konzoly nie sú robené na výkon. Sú robené na hranie pre čo najviac spotrebiteľov, nie každý má na 1500€ PC. Teda áno, pokiaľ máš rád hry na 300FPS môžeš si kúpiť výkonné PC. Takže v podstate s tebou súhlasím, ale chcem podotknúť, že ľudia nemusia mať výkon, chcú sa len zahrať na konzole, nemusia do toho investovať toľko peniazi.
   2) Nemôžeš porovnávať HTC Vive s Playstation VR. Je to prosto neporovnateľne, skús si niekedy HTC Vive a priestorovú virtuálnu realitu(1300€ PC min. a Headset za 900€) a potom si skus PlayStation VR. Ver mi, píšem denne o virtuálnej realite a vlastním Oculus Rift. Ten zážitok, ktorý máš na PSVR (cca. 666€ komplet bez ovládačov move) sa nedá vyrovnať ani trochu. Po a) ten výkon je dosť pomalý b) 50 titulov nie je dostatok titulov pre využitie VR c) Xbox One práve s projektom Scorpio, ktorý príde v roku 2017 a dostatočných titulom VR hier rozbehne poriadne, pretože sa pripraví.
   3) Voliť si konzolu iba preto, že má Virtuálnu realitu, je každého voľba. Virtuálnu realitu môže mať aj na smartfóne za pár eur a pokiaľ má výkonný smartfón ma väčšie využitie než 50 titulov.

 • JánSVK

  Ja by som mal 7 dôvodov prečo PS4 🙂
  1. Bloodborne
  2. Days gone
  3. God of War
  4. Horizon Zero Dawn
  5. The Last of Us
  6. Nioh
  7. séria Uncharted

  • cyro

   to iste sa da povedat o xbox hrach ktore su pecka a na PS ich nemas ani nebudes 🙂

   • Romanexko

    Ale mozem si ich na pc zahrat… Narozdiel od pskovych exkluzivit 🙂 cize kto ma pc ako tak na hry tak nemusi kupovat xbox

    • Krabak

     To máš pravdu, ale väčšina hier má zlí PC port napr. vysoké HW nároky, zlé ovládanie, ATĎ. V tomto prípade je lepšie si kúpiť lacnejšiu konzolu ako investovať do drahého PC.

     • A1

      Lenze PC je PC vzdy porazi konzolu. K PC mozes pripojit mnohe ovladace.

  • Krabak

   Days gone a God of War ešte ani nevyšli. The Last of Us už predtím vyšiel na PS3 tak ako prvé tri diely série Uncharted. Bloodborne a Nioh je určení pre malú skupinu hráčov. Takže kvôli dvom hrám si mám kupovať PS4?

 • Romanexko

  Polovica dovodov je uplne nasilu napisana… Ceny hier to je co za dovod? Sak pri release su rovnake ceny hier mam to ocekovane nakolko vlastnim aj xone aj ps4…a ked uz akcie na ps store su ovela lepsie ako na live s clenstvom (tiez porovnane)… A jemu sa zda akoze vyhoda ked je nejaka hra na xone x lacnejsia o 3€… Ale ked je clenstvo na live o 10€ drahsie (rocne) to je uz pohode… Hry za free su sice lepsie na xone ale to asi jedine co ma navrch spolocne so spätnou kompatibilitou (ale to neni urcite dovod na kupu konzoly aby som hral 6 rokov stare hry alebo cakal na hry zadarmo)… Multimedialne veci uz hravo zvlada aj ps4 vize to uz ako vyhodu xboxu neberiem (ext. Hdd atd) a aj tak kopa veci neni podporovana v nasich regionoch ci uz na xboxe alebo aj na psku.. A jediny a hlavny dovod na kupu konzoly su hry a tie ma lepsie psko a to bez debaty…moj xbox one s uz 2 mesiace nebol zapnuty co uz nemamna tom co hrat… Mal som dokonca aj ea access sluzbu na rok predplatenu ale zrusil som ju po mesiaci (je tam sice 40 hier ale ake su tam hry? 15 starych 5 a viac rokov a 3nhlky,3fify,3nfl,3nba bomba… Je tam cca 10 hier ktore stoja za to ale uz som ich mal prejdene na ps4 skoro vsetky tak som zistil ze tu sluzbu vlastne ani bepotrebujem… Xbox ma nejake vyhody ale proste tuto generaciu prehral…

  • Roman, som rád, že si napísal svoj názor, ale poďme si to rozobrať.

   Ceny hier – áno, pri release sú ceny rovnaké. Skúšal si ale nakupovať s rublami a platiť v PS store v ruskom ? Lebo na Xbox One môžeš kupovať hry lacnejšie pomocou http://bestranger.eu/ako-nakupovat-xbox-one-hry-za-polovicne-ceny/ , skúšal si toto na PS4 ? 🙂

   Ročne členstvo skus vyhľadať aj na internete, nie len cez oficiálny store. Skus nájsť najlacnejšie ako sa dá PS4 členstvo kúpiť ročne. Lebo Gold Live nájdeš aj za 25€ na rok 😉

   Áno, po update PS4 už je podporovaný HDD a môžeš pozerať multimédia, no článok je písaný 31. decembra 2015, keď to ešte nebolo možne, čo dobre vieš, že od vydania PS4 to nebolo možne. 🙂

   „A jediny a hlavny dovod na kupu konzoly su hry a tie ma lepšie psko a to bez debaty…moj xbox one s uz 2 mesiace nebol zapnuty co uz nemamna tom co hrat…“
   – Každému sadnú iné hry. Každý má rád iné exkluzivity. 🙂

   EA Acess ? Fúú neviem pár dni dozadu som hral najnovšiu Fifu 17 a NHL 17, čiže neviem akých 15 rokov staré hry. Jedine ak myslíš starší Need For Speed, alebo také drobné hry, ktoré sú tam tiež.

   • Romanexko

    Ano je jasne ze uz nejake veci sony dotiahlo updejtami… A ps plus sa da zohnat aj lacnejsie ako oficialna cena ja kupujem za 40€ sice cez net ale ked je akcia da sa zohnat aj za 25-30€ co som videl (bohuzial zakazdym to byva uz po mojom termine kedy predlzujem)… A co sa tyka ea access tak narazal som na stare hry z xbox 360 (Mass Effect seria,Batllefield3, ssx a podobne je ich tam dost a z tych novych alebo teda xbox one hier je tam od 2015 kazdy sport co ten pocet hier skresluje – nhl17 a fifu 16 a aj nba 16 mam napriklad uz na psku od releasu a do ea access pridavaju hry cca po pol roku od vydania- ako je to super vec pre niekoho kto si nekupuje vela hier ja ich mam na ps4 cca 150 tak mi ta sluzba neponukne tolko ako inym… A vela som ich kupil cez akcie na ps store kde tie akcie vychadzaju lepsie ako na xbox live (ale zvykol som menej hier kupovat na xbox uz len koli tomu ze mesacne ponukaju celkom dobre kusky zadarmo) ale treba to brat aj z druhej strany a MS aby ostal s xboxom konkurencieshopny tak musi ponukat nieco lepsie a tym su sluzby – mne na xboxe strasne chyba nejaky must have titul alebo nejaka nova exkluzivna seria- zatial tam je akurat auta v podobe forzy- fps strielacka Halo a 3th person strielacka Gears of War – Quantum Break bol celkom prepadak a to som sa na to tesil 2 roky – a ostava uz len Son of Rime a Sunset Overdrive… Na psku mi nie vsetky exkluzivity sedia ale je ich tolko a z kadzeho mozneho zanru ze si tam dokaze kazdy vybrat svoj must have titul… Ale samozrejme niekomu vyhovuje ze konzola zvlada rozne multimedialne veci – ja mam na to smart tv a konzolu som kupil koli hram…

 • Radek Ravel Havel

  Ahoj.
  Uvažuju koupit One S. Zajímá mě jaký formáty to přehrává z HDD. Mám 4K TV, takže stahuju velký objemy (film minimálně 10GB). Bude to umět přehrát?

 • Michal Chovanec

  To čo tu píšete za blbosťi ps 4 je lepšie a u tých hier mala niektore hry lacnejšie ako xbox a xbox mal drahšie členstvo ako ps4 takže ps4 je lacnejšie a o vela výkonejšie ako xbox.Takže Ps 4 je lepšia konzola ako xbox.

  • Jaaaaj 🙂 S tebou zbytočná reč, lebo ovečka ovečkou zostane. 🙂

 • Filip Ďurčenka

  jedine beriem 7. Spätná kompatibilita hier z Xbox 360 zdarma, Zvyšok sú blbosti, nepravdy, alebo to máju obe konzoly.

 • A1

  Suverenne najlepsie je aj tak PC.

O mne

Michael Šubák

Na blogu píšem už od roku 2012. Píšem o IT, Androide, Android aplikáciach a hrách, Xboxe, PC návodoch a pod. Taktiež píšem o virtuálnej realite v mojom web magazíne o VR. Som taktiež programátorom a freelancerom. Tvorím web stránky, Android aplikácie a pracujem s WordPressom.

Sponzor

Ocenenia


Moje služby

WordPress developer, Web developer, Práca s WordPress, programovanie, tvorba web stránok, preklady, úpravy

ReklamaSmartfony, ktoré odporúčam

Samsung Galaxy Note 8
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)
Samsung Galaxy S8
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)
Xiaomi Redmi 4X
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Čo odporúčam a používam

Rádio
Najlepšie Dance Rádio
Značka a séria smartfónu
Používam a odporúčam Galaxy Note sériu
Operačný systém
Som fanúšikom OS Android
Herná konzola
Som fanúšikom hernej konzoly Xbox 360 a Xbox One
Serial
Family Guy je najlepší animovaný serial

VR Headset
Oculus Rift je pre mňa najlepší VR headset